Ennél jobb ábrát biztos nem talál arról, min múlik a holnapi elnökválasztás

Az összes keddi elnök- és kongresszusi választással kapcsolatos közvélemény-kutatásokat gyűjtő, és gyorselemző FiveThirtyEight.com valószínűleg a legjobb portál a témában. Ők készítették a legfrappánsabb, és legkönnyebben érthető grafikát is arról,

mely államok eredményeire kell majd igazán figyelni holnap.

Az amerikai választói magatartás az ország nagy részében meglehetősen kiszámítható. Eleve jó pár olyan állam van, amely évtizedek óta betonbiztosan demokrata, vagy republikánus, a mostani, végletekig kiélezett kampány pedig még jobban polarizálta a társadalmat. Ám így is akad néhány olyan állam, ahol kiegyenlítettek az erőviszonyok.

Az igazán nagy küzdelem ezekben a "battleground state"-ekben (csatatér államok) várható holnap.

A két oldal itt minden egyes voksért gyilkos harcot fog folytatni, hiszen az elnököt nem közvetlenül választják, hanem elektorok útján. A rendszer pedig a "győztes mindent visz" elvére épül - tehát

a legszűkebb többség is az adott állam összes elektorának szavazatát jelenti a győztes jelölt számára.

 

21. századi demokrácia 19. századi szabályokkal: így választ elnököt Amerika

Holnap kerül sor várhatóan minden idők egyik legszorosabb, és legalább száz éve a leghisztérikusabb légkörben zajló amerikai elnökválasztásra. A szavazók kedden járulnak az urnákhoz, de, hogy ki kerül a világ legerősebb hatalmának élére, csak szerdán derül ki - és még csak az sem biztos, hogy az lesz, akire a legtöbben voksolnak.

 

FiveThirtyEight az elnöki székbe vezető utat egy lépegetős társasjátékhoz hasonlóan vázolja fel. A két jelölt a "tábla" jobb-illetve bal oldaláról indul, és

az nyer, aki át tudja lépni a középen húzódó vonalat - vagyis meg tud szerezni az 538 elektor voksaiból legalább 270-et.

Minden mező egy-egy államot jelképez, a mező nagysága - tehát a jelölt előrehaladásának mértéke - pedig attól függ, hány elektort delegál az adott állam (ez pedig a népesség függvénye.) Minél kékebb egy mező, annál biztosabb, hogy abban az államban Clinton nyer, minél pirosabb, annál valószínűbb, hogy Trump. (A mezőkre kattintva megnézhetjük a konkrét jelenlegi állást, és az esélyeket is) Ahogyan halványodnak a színek, úgy válik egyre kétesebbé az eredmény, míg a középső, halvány mezők már a csatatér államokat jelzik.

Ezekben dől el holnap lényegében minden.


 

Eredmények az időeltolódás miatt csak szerda kora reggel 5-6-tól várhatóak, ám, mivel az Egyesült Államokban semmilyen kampánycsend nincs, a nap közben készített felméréseket várhatóan magyar idő szerint az esti óráktól folyamatosan publikálják majd.

Tehát ezekről a helyekről érkező számokra kell majd a legjobban figyelni (zárójelben a legutóbbi közvélemény-kutatások eredménye):

  • New Hampshire (Clinton: 47,2%, Trump: 44,7%)
  • Nevada (Clinton: 45,9%, Trump: 46,7%)
  • Észak-Karolina ((Clinton:48,1%, Trump: 48,2%)
  • Florida (Clinton: 48,1%, Trump: 48,1%)
  • Ohio (Clinton: 45,8%, Trump: 48, 1%)