A FAZ Európai bazár címmel közölte Reinhard Müller kommentárját, aki kiemelte, hogy az EB-nek ugyan nagy hatalma van, de "nem tudja kikényszeríteni migránsok és menekültek elosztását", ezért aligha lehet a "méltányos tehermegosztást" szolgáló javaslatot zsarolásnak nevezni, ahogy azt a magyar kormány teszi.
A lap szerzője szerint inkább az "európai megoldást eleve elutasító" álláspont minősíthető elfogadhatatlannak és nem európaiak.
Azonban azt sem szabad elhallgatni, hogy "amikor a német kancellár idehaza minden felső határ nélkül üdvözölte őket, nem vonta be európai partnereit", és ezzel azt a benyomást keltette, hogy az az álláspontja, hogy "a nyitottság új német kultúrájának az összes többi EU-országot jobbá és színesebbé kell tennie".
Ez a gondolat főleg a "kelet-európaiaknál" talált rossz fogadtatásra, hiszen ők nemrég harcoltak meg szuverenitásukért - tette hozzá.
Hangsúlyozta: ezzel együtt is "európai erőfeszítésre" van szükség a válság kezeléséhez, az pedig "világos, és egyenesen európai alapelv", hogy egy ilyen közös erőfeszítés során nem tudja mindenki teljes mértékben érvényesíteni érdekeit.
Az EU külső határain fekvő országoknak segítséget kell nyújtani, "aki pedig semmiképpen nem akar befogadni menekülteket, az gondolja át a saját magáról mint alkotmányos államról és EU-tagról alkotott felfogását, és aki keveset akar befogadni, annak valamilyen módon fizetnie kell majd, nem utolsósorban a külső határok hatékony védelméért" - írta a FAZ szerzője.
[fb_pages_codes:immigration]
A Süddeutsche Zeitung Kvóta a hátsó kapun keresztül címmel közölte Thomas Kirchner kommentárját, aki megállapította, hogy senki sem vitatja a reform szükségességét, mert a "régi dublini rendszer halott", és úgy vélte, hogy az EB javaslata "klasszikus bürokrata álom".
A javaslat alapján egy
"megvesztegethetetlen rendszernek kell elosztania a menekülteket, egy számítógépnek, amelybe elől adatokat töltenek, és hátul méltányosságot ad ki, egy gépnek, amely nagyon egyszerűen, jelesül +automatikusan+ old meg nehéz politikai kérdéseket".
Azonban viszonylag könnyű felismerni, hogy a javaslat valójában arra irányul, hogy a "hátsó kapun keresztül" mégiscsak bevezessék az egyes tagállamok által hevesen elutasított kvótákat, és mivel ezek az országok "nem hülyék", ismét elutasító álláspontra helyezkednek majd, vagyis a vita folytatódik tovább - fejtette ki a Süddeutsche Zeitung szerzője.