- Mikor fedeztétek fel a tömegsírokat és ezek hol találhatóak pontosan? Volt, ahol azt olvastam, hogy mezőgazdasági termelés folyt a területen és sok csontot kiforgattak a földből. Ezt az információt meg tudod erősíteni?
- 2002-ben, a Kirov megyéhez tartozó Szlobodszkoj régió, Sihovo falujában történt a felfedezés. Nem voltak ott mezőgazdasági munkálatok, ott csak erdő volt. Az erdőt 1943-ban vágtak ki, hogy a területet fel tudják szabadítani a temetőnek. A maradványok nagyjából 30-50 cm mélyen nyugszanak.
- Becslésetek szerint mennyien lehetnek a sírokban?
- 10-től 20 ezer főig, de ez csak elsődleges információ. Ezért kell a pontos szám miatt exhumálást végezni.
- Történt-e már exhumálás? Kerültek elő azonosítók, egy magyar és egy olasz is. Ezek emberi maradványokkal együtt bukkantak elő?
- Most éppen a felderítés zajlik. Vagyis azt derítjük ki, hány árok volt és mik a határaik. Nincs most napi célként kitűzve, hogy mindenkit exhumáljunk. Most csak az állampolgársági hovatartozást állapítjuk meg, idáig német, magyar és olasz katonák maradványai kerültek elő. További kutatás részünkről nem történik, mert a civil szervezetünk szovjet katonák és tisztek kutatásával foglakozik. A volt tengelyhatalmak katonai számunkra csak „mellékes eredmény”.
- Hol tart jelenleg az ügy? Mikor, és kik tárhatják fel a tömegsírokat?
- Államközi egyezmények szerint a katonáitok – a ti katonáitok. Vagyis az exhumálást nektek, magyaroknak kell elvégezni, illetve német és olasz szervezeteknek. Részünkről mi csak segítséget tudnánk nyújtani. Tekintettel arra, hogy az országaitokban nincs annyira kifejlődve a katonai régészet – mi rész tudunk venni ezekben a kutatásokban és a munka nagyrészét el tudjuk végezni. Ezért az országaitoknak segítenie kell a munka anyagi kiadásainak finanszírozását, például üzemanyag-költségek, étkezés stb.
Minden a kezetekben van. Mi tudunk segíteni, ez természetes, de a kezdeményezés a tiétek kell, hogy legyen. Ezek a ti katonáitok. Ha nektek nincs szükségetek ezekre a katonákra – mi egyszerűen elfeledkezünk róluk. A területet már régóta „fekete” – illegális – kutatók látogatják, és árusítják a katonák – többek között magyar katonák – dögcéduláit.
Hogy Alexei Ivakinnak mennyire igaza van, arról már korábbi kutatásunk alkalmával megbizonyosodtunk.
Bűnbandák fosztogatják a Don-kanyar magyar katonasírjait
Az ebay.com online aukciós portálra hosszú évek óta kerülnek fel a Don-kanyarban harcoló magyar honvédek azonosító cédulái és személyes felszerelései, illetve magyar katonasír azonosító táblák is. A jobb eladási ár reményében sztálingrádi leletként hirdetik őket. Erre azért van szükség, mert elsősorban észak-amerikai vásárlókban bíznak, azoknak pedig a Don-kanyar semmit sem mond.