Vízágyút és könnygázt vetettek be szombaton a török hatóságok Isztambulban tüntetők ellen, hogy távol tartsák az aktivistákat a Cumhuriyet című ellenzéki lap székhelyétől - jelentette a Reuters brit hírügynökség egyik helyszínen lévő tudósítója.
A Reuters egy másik újságírója szerint könnygáz lepte el Isztambul Sisli nevű negyedének néhány utcáját, miközben rendőrségi helikopterek köröztek a helyszín felett. Az emberek mindössze órákkal azt követően vonultak utcára, hogy a török hatóságok
elrendelték a kormánykritikus újság hét elején őrizetbe vett főszerkesztője és nyolc újságírója letartóztatását.
Polis #İstanbul Şişli'deki eyleme gaz bombaları, basınçlı su ve tomalarla müdahale ediyor. #dokuz8 pic.twitter.com/krlz2fBCSd
— dokuz8 (@dokuz8haber) 2016. november 5.
Emellett a kurdokat támogató Népek Demokratikus Pártja (HDP) további kilenc tisztségviselőjét vették őrizetbe, miután a HDP két társelnökét már péntek reggel előzetes letartóztatásba helyezték. Minderre a július 15. sikertelen puccskísérletet követő terrorellenes vizsgálatok keretében került sor, ami a Nyugat éles bírálatát váltotta ki.
Sokan tiltakoztak Németországban is, ahol a legtöbb török és kurd bevándorló él.. Mintegy 6500 kurd vonult utcára Köln belvárosában, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök ellen tüntessen. A tiltakozás résztvevői azt skandálták, hogy "Erdogan terrorista" és "Erdogan fasiszta", miközben "Állítsátok meg Erdogan diktatúráját!" feliratú transzparenseket tartottak fel.
A németországi tüntetés hátterében a kurdokat támogató Népek Demokratikus Pártja (HDP) 11 vezető politikusának, köztük a párt társelnökeinek, Selahattin Demirtasnak és Figen Yüksekdag-nak az őrizetbe vétele áll. Demirtas szeptemberben még személyesen vett részt egy tüntetésen Kölnben.
Az aktivisták szószólói a török államfővel szembeni ellenállásra szólítottak fel, és azzal vádolták a német politikát, hogy egy terrorista illetve diktatórikus rezsimet támogat Törökországban.
Sok aktivista
a betiltott szeparatista terrorszervezet, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egykori alapítójának, a bebörtönzött Abdullah Öcalannak a képmásával díszített zászlót lengetett.
A német rendőrség három büntetőeljárást is indított: kettőt betiltott PKK-jelképek használata, egyet pedig becsületsértés miatt.
Dersim Dagdeviren, a Nav-Dem nevű kurd ernyőszervezet szóvivője határozott politikai szankciókat követelt Törökországgal szemben. "Nagyon veszélyesnek ítélem, hogy Erdogan személyében egy diktátor áll a NATO egyik legnagyobb hadereje élén" - hangsúlyozta.
Más német városokban is tüntettek Erdogan politikája ellen, így például Stuttgartban kétezren vonultak utcára. Karlsruheban a rendőrség szerint 250-en tüntettek szombaton, de Hamburgban is több százan tiltakoztak az ellenzéki politikusok és kormánykritikus újságírók törökországi letartóztatása ellen.
Utcára ment a londoni kurd közösség is, akik a helyi török nagykövetség elé vonultak. Az épületet tojásokkal dobálták meg, és egy ablakot betörtek.