A kormány pedig még örül is neki.
Kitalálják? Eláruljuk: a gyenge forint.
Az euró 335 forint fölé kúszó árfolyama olyan veszélyhelyzetet teremt, amely tartósan gyenge forint esetén szinte minden magyar család költségvetését megrövidíti - olvasható Z. Kárpát Dániel Facebook bejegyzésében.
A Jobbik alelnöke szerint az Orbán-kormányról két dolog köztudott: egyrészt a miniszterelnök évtizede ellenzékből még (jogosan) hangoztatta: a gyenge forint egyértelműen ellentétes az emberek érdekeivel. Másrészt az is, hogy mindez mára már tudatos stratégia a kormány részéről: szerintük mindez jó az exportáló cégek számára, így pedig a magyar gazdaságnak is. Azt elhallgatják ugyanakkor, hogy az esetek döntő többségében nem magyar tulajdonú középvállalkozások adnak el árut külföldre: leggyakrabban a kormány stratégiai partnerei, az amúgy is számtalan indokolatlan kedvezményt élvező multicégek exportálnak...
Utóbbi ugyanakkor hogyan lehetne magyar gazdasági érdek, ha eközben ezek a megatársaságok alig fizetnek adót, alig vállalnak valamit a közterhekből Magyarországon?
- vélekedik a politikus.
Hozzátette: a magyar kormány az alacsony forintárfolyammal pedig nem is annyira titkolt módon felül kívánja értékelni az érkező uniós forrásokat és a külföldön dolgozó magyarok hazautalásait is (hiszen ezek gyenge árfolyam mellett több forintot „érnek”), miközben egy egészséges gazdaság nem függhetne komolyabban ezektől a tételektől.
Márpedig itthon igen ritka a magyar gyártású okostelefon, divatos öltözet vagy éppen autó… Ezeken keresztül százmilliárdok vándorolnak ki indokolatlanul a magyar zsebekből - írja Z. Kárpát Dániel.
A politikus úgy véli, hogy kormány így a magyar polgárok létérdekeit áldozza fel annak érdekében, hogy további kedvezményekben részesíthesse külföldi partnereit, azokat, akiktől az egészségtelen szerkezetű magyar gazdaság mutatószámai függnek, miközben a hazai bérszínvonalat regionális szinten is kiemelkedően alacsonyan tartják, ráadásul ezzel kampányolnak is külföldön.
"Tudjuk, hogy a forint árfolyamát messze nem csak egy nemzetállam „viselkedése” befolyásolja, s számtalan külső tényező gyakorol rá hatást."
A képviselő szerint mégsem lehet elvonatkoztatni attól, amit a magyar kormány tesz, illetve pontosabban nem tesz a forint kapcsán, hiszen közvetlenül vagy közvetve három fronton is beavatkozhatna. A Jobbik a fentiek fényében arra szólítja fel a kormányt, hogy a Magyar Nemzeti Bankkal együttműködve tegyen meg végre mindent a magyar családi kasszák védelmében, gazdasági és árfolyam-trükközésének árát pedig ne azokkal fizettesse meg, akiknek védelmére mandátumát kapta.
"A magyar létérdekeket ily módon elárulni ugyanis felér egy alkalmatlansági bizonyítvánnyal"
- írja Z. Kárpát Dániel.
Komoly feszültség Orbán közvetlen környezetében
Elég ritka az olyan eset, amikor nyilvánossá válnak a Fideszen belüli érdekellentétek, hatalmi acsarkodások. Ha meg is történik, általában nevük elhallgatását kérő informátorok értesítik az ellenzéki médiát. Ami most történt, arra viszont gyakorlatilag a G-nap óta nem volt példa: Orbán Viktor két közvetlen munkatársa, egyben legfontosabb gazdaságpolitikusa a nagy nyilvánosság előtt kritizálta egymást.