Franciaországban újra visszatér a lezárás, az iskolák azonban nyitva maradnak. A Le Monde beszámolója szerint szerda esti beszédében Emmanuel Macron francia elnök úgy fogalmazott, „a vírus olyan sebességgel terjed, amit a legpesszimistább előrejelzések sem láttak. (...) Tegnap 527 honfitársunk halt meg, és közel 3000-en vannak lélegeztetőgépen, ami több mint a teljes kapacitás fele.”
Macron azt mondta, mindent megtettek, amit tudtak, ez azonban mégsem volt elég, és a tesztelésben gyorsabbak is lehettek volna.
Szerinte most nem járható út az idősek védelme, mert ha kizárólag rájuk koncentrálnának, a fertőzés még mindig túl gyorsan terjedne.
A francia államfő közölte,
Az emberek csak indokolt esetben mehetnek el otthonról (dolgozni, vásárolni, orvosi ellátást igénybe venni, segíteni egy rokonnak, sétálni egyet a környéken), emellett bezárnak a szórakozóhelyek és az éttermek, de nyitva maradnak az iskolák. Ezenkívül ahol csak lehet, távmunkát vezetnek be. Macron azt ígérte, külön csomagot dolgoznak ki a korlátozások kárvallotjai számára.
Egy hónapos részleges lezárás jön Németországban
„Cselekednünk kell, méghozzá azonnal, hogy elkerüljünk egy országos egészségügyi vészhelyzetet”
- mondta Angela Merkel német kancellár szerda este, miután egyeztetett a tartományi vezetőkkel.
Németországban az elmúlt tíz napban duplájára nőtt az intenzív ellátásra szoruló koronavírusos betegek száma, ami Merkel szerint a kapacitások kimerülésével fenyeget. Kiemelte, ezen a ponton az esetek 75 százalékánál már nem lehet feltárni, honnan indult a fertőzés.
Ennek megfelelően
A szabályozás értelmében mindenki legfeljebb egy másik háztartás tagjaival találkozhat nyilvános helyen, egyszerre nem gyűlhet össze tíznél több ember. A munkáltatókat arra biztatják, hogy ha tehetik, küldjék haza a dolgozóikat.
Bezárnak
- a szórakozóhelyek,
- a mozik,
- a színházak,
- a játéktermek,
- a vidámparkok,
- a konditermek
- és az uszodák is.
Az éttermek legfeljebb házhozszállítást végezhetnek, a szállodákban pedig csak vészhelyzet esetén lehet megszállni. Az óvodák, iskolák és a templomok viszont nyitva maradnak, ahogyan az idősotthonokban is lehet látogatókat fogadni. Nem zárnak be a boltok sem, de korlátozzák a vásárlók számát.
Ezzel együtt tízmilliárd eurót különítettek el a korlátozások miatt kárt szenvedett cégek megsegítésére. Merkel és a tartományi vezetők két hét múlva találkoznak újra, hogy megbeszéljék, szükséges-e módosítani a korlátozásokon.
(444, Reuters)