A hivatalos állami boncolási jegyzőkönyv szerint a rendőri intézkedés közben elhunyt George Floyd is átesett a koronavíruson – írja a CNN. Dr. Andrew Baker elmondta, a férfi orrnyálkahártyájából vett teszt kimutatta az antitestet.
Az MTI közben arról számol be, súlyosbítják a férfi halálát okozó rendőr elleni vádat, és letartóztatási parancsot adtak ki a három másik intézkedő rendőr ellen is. Ezt Keith Ellison minnesotai igazságügyi tárcavezető jelentette be helyi idő szerint szerda délután.
Derek Chauvin, a Floyd nyakára térdelő, és ezzel a férfi halálát okozó rendőr ellen első fokú gyilkosság, míg három társa ellen bűnrészesség miatt emelnek vádat – jelentette be Ellison irodája. Floyd családjának ügyvédje, Ben Cramp korábban arra kérte a hatóságokat, hogy a lehető legsúlyosabb tényállás miatt emeljenek vádat Chauvin ellen, és sürgette a három másik rendőr felelősségre vonását is. A gyilkosság helyszínén szerdán, nagy tömeg előtt elmondott beszédében Cramp hangsúlyozta: a 46 éves Floydot „megkínozták, halálra kínozták”.
A friss bejelentés után az ügyvéd közleményt adott ki, amelyben leszögezte: „fontos lépés ez az igazságszolgáltatás útján”. Délután le is tartóztatták a másik három rendőrt: Tou Thaót, Alexander Kuenget és Thomas Lane-t, továbbá egymillió dollárra emelték Chauvin óvadékának összegét. Keith Ellison a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva leszögezte: noha tart még a bizonyítékok gyűjtése, az első fokú gyilkosság vádjához már elégséges bizonyíték áll rendelkezésre.
A május 25-én Minneapolisban történt rendőri intézkedés sokkolta az amerikai társadalmat és jelentős visszhangot keltett külföldön is. A négy rendőr igazoltatta a 46 éves George Floydot, megbilincselte és a földre kényszerítette őt. Egyikük, a 44 éves Chauvin a nyakára térdelt, legalább 8-9 percen keresztül. Floyd csak annyit tudott suttogni, hogy nem kap levegőt, és a halottkémi jelentés szerint már az ötödik percben meghalt. Halála után tüntetéssorozat kezdődött szerte az Egyesült Államokban.
A témában Teplán István Amerika-szakértővel készítettünk interjút, mely itt olvasható:
„Ez egy olyan szikra, ami belobbantotta a régóta fennálló feszültségeket"
George Floyd halála ismét megmutatta, hogy Amerikában továbbra is elég egy brutális rendőri intézkedés egy országos válság előidézéséhez. A nagyvárosokban folyamatosak a tüntetések, a különféle demonstrációk, amelyek nemcsak megosztják a társadalmat, hanem akár meg is béníthatják a gazdaságot. A tüntetők a felelősök megbüntetését követelik és az etnikai kisebbségek elleni diszkrimináció megszüntetését, de közben fosztogatnak és lángba borítják a városokat.