A digitális állampolgárság és az ezzel összefüggő Ügyfélkapu+ rohamléptekben történő bevezetésének buktatóira, veszélyeire többek közt a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) és a Jobbik is felhívta a figyelmet. Egyre több hír érkezik arról is, hogy az ügyintézés egyszerűbbé tételének jelszavával beharangozott átállás a gyakorlatban messze nem olyan egyszerű.
Lassan azonban kiderül az is, hogy az új rendszerek arra sem alkalmasak, amire tervezték őket. A 24.hu olvasója
hiába regisztrált a DÁP-alkalmazásra, amikor egy küldeményt akart átvenni a postán, nem fogadták el, hogy az alkalmazással igazolja magát.
Holott a DÁP oldalán azt állítják, tavaly szeptembertől már éles üzembe állt az e-azonosítás az állami szereplőknél (a posta az), és októbertől kezdődött el náluk az e-azonosítás pilotidőszaka - mutat rá a portál.
Az állampolgároknak szóló résznél viszont azt írják a személyazonosság igazolása menüpont alatt, hogy továbbra is magunknál kell hordani a személyigazolványt, mert egyelőre csak rendőri ellenőrzésnél igazolhatjuk magunkat a DÁP-pal, és dolgoznak azon, hogy később több helyen is azonosíthassák magukat digitálisan az állampolgárok.
A 24.hu kérdésére az állami fejlesztőcég, az IdomSoft azt válaszolta, hogy a kétféle azonosítás feltételei jogilag és technológiailag is mások.
Az online térben a Digitális Állampolgár alkalmazás jelenleg több mint kétszáz állami weboldalon és alkalmazásban használható már a személyazonosság igazolására, bejelentkezéshez, például a magyarorszag.hu, az eSZJA és az EESZT felületén. Az állami szereplők lépcsőzetesen integrálják a felületeikre a DÁP-szolgáltatást, és ma már a leggyakrabban használt szolgáltatásoknál elérhető. Arra is kitértek, hogy dolgoznak azon, hogy a felületek köre egyre bővüljön.
Az offline térben az alkalmazás egyelőre valóban csak a rendőri igazoltatás során használható.
Ugyanis kizárólag a rendőrök rendelkeznek a szükséges eszközzel, illetve a törvényi felhatalmazás is egyedül nekik teszi lehetővé a Digitális Állampolgár alkalmazással a személyazonosítást.
Az IdomSoft még azt írta, hogy az Európai Unió vonatkozó szabályozásával, az eIDAS 2-vel összhangban az online azonosítás júliustól a piaci szervezeteknél, például a bankoknál és a biztosítóknál is elérhetővé válik. Az offline azonosítás bővülési lehetőségeiről pedig az év közepétől folyamatosan tájékoztatást adnak majd.