Nem a rendszer irányítói, hanem az orvosok és az ápolók kerülhetnek rácsok mögé

Nem a rendszer irányítói, hanem az orvosok és az ápolók kerülhetnek rácsok mögé

A vád: halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés

Tavaly decemberben az Alfahír is beszámolt arról, hogy a Honvédkórházban meghalt egy beteg, miután a kritikus munkaerőhiány miatt az intézményben nem jutott megfelelő kezeléshez. 

Hát, ez is elérkezett: a Honvédkórházban emberéletet követelt az orvoshiány

A Honvédkórház akut sebészeti ellátást és ügyeletet is ellátó Podmaniczky utcai telephelyén szeptemberben felmondott az utolsó radiológus is, így az ultrahangvizsgálatokat nem tudják elvégezni. Ha ügyeleti időben érkezik egy beteg, akinek erre szüksége volna, azt átszállítják a Róbert Károly körúti központi telephelyre, ott elvégzik a vizsgálatot, majd visszaszállítják a Podmaniczky utcába.

Tényi István bejelentést tett az esetet követően a BRFK-n foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétség gyanúja miatt. S persze meglett a következménye - mert ez nem egy következmények nélküli ország! -

a rendőrség büntetőeljárást indított az ügyben a Sebészeti Osztály egyik  ápolója és két doktor ellen halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt.

A 24.hu információi szerint mivel az egyik orvos szerződéses katona, ezért a Központi Nyomozó Főügyészség folytatja le az eljárást.

Tehát a fenntarthatatlan, alulfinanszírozott rendszerben még az emberekért dolgozni kívánó orvosok és ápolók kerülhetnek rácsok mögé olyan halálesetekért, amelyeket a strukturális leépülés okoz, és amely helyzetek egy elvárt ágazati színvonalon nem fordulnának elő (fenntartva, hogy egyedi esetekben - akár itt is - előfordulhat egyéni hiba)?

Felvetésünkkel egyetértett Lukács László György, a Jobbik alelnöke, egészségügyi szakpolitikusa. Mint mondta, azzal, hogy az Orbán-kormány nem hajlandó szembenézni az egészségügy jelenlegi helyzetével, kiemelve a budapesti sürgősségi ellátást,

addig nemcsak a betegek az életét veszélyeztetik, de a még mindig elhivatott, de kizsigerelt, túlórázni kénytelen orvosok, szakápolók életét is tönkretehetik. 

Mint mondta, hazugság, hogy a Kásler Miklós miniszter érkezésével javult volna az egészségügy helyzete, a jobbikos politikus szerint ezek a tragédiák továbbra is bele vannak kódolva a rendszer működésébe.