Az ipari termelői árak októberben 18,5 százalékkal nőttek éves összehasonlításban, az egy hónappal korábbihoz képest pedig 4,5 százalékkal emelkedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Az MTI által is közölt KSH-jelentés szerint az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolta.
A belföldi értékesítés árai 26,6 százalékkal emelkedtek, ami 5,1 százalékponttal nagyobb a szeptemberi drágulásnál. A feldolgozóiparban 19,9 százalékos volt az éves áremelkedés, 4,0 százalékponttal nagyobb, mint az előző hónapban, az energiaárak emelkedése 12,7 százalékponttal 42,9 százalékosra durvult. Az előző hónaphoz képest 5,8 százalékos átlagos emelkedésen belül, az energiaárak 10,0 százalékkal, a feldolgozóipari árak 3,9 százalékkal emelkedtek. A kőolaj feldolgozási szektor belföldi termelői árai egy hónap alatt 18,8 százalékkal szöktek fel.
A feldolgozóiparon belül a járműipar belföldi árai mélyen átlagon alul, 3,3 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az élelmiszerek áremelkedése 2,1 százalékponttal erősödött és 9,4 százalékos lett.
Több mint 10 százalékkal drágább házi bejglit sütni idén, mint egy éve
Bár a karácsonyi szezonig még egy hónapot kell várni, az már most látható: nem lesz kimondottan olcsó mulatság idén - többek között - minőségi bejglivel készülni az ünnepekre, még ha magunk is vásároljuk meg egyenként a hozzávalókat. Legalábbis az élelmiszerek folyamatosan tapasztalható drágulása erre enged következtetni.
A kőolaj-feldolgozásban 75,0 százalékos volt a termelői árak éves emelkedése, amely már szeptemberben is 50,1 százalékos volt, a vegyiparban 12,5 százalékponttal 49,1 százalékra gyorsult az áremelkedés éves üteme. A gyógyszeriparban 4,8, a gumiiparban 9,7 százalék volt az éves áremelkedés. A számítástechnikai termékek belföldi termelői ára 1,5, a gépipariaké 2,8 százalékkal emelkedett.
A fogyasztási cikkek ára átlagosan 7,0 százalékkal volt magasabb a tavaly októberinél, ezen belül a tartós fogyasztási cikkeké 8,8 százalékkal emelkedett. A beruházási javak 5,8 százalékkal drágultak, míg a további felhasználásra szolgáló alapanyagok és alkatrészek áremelkedése 37,4 százalékos volt.
Az exportértékesítés árai 14,3 százalékkal nőttek egy év alatt, míg a szeptemberivel összevetve 3,9 százalékkal emelkedtek.
A feldolgozóipar exportárai 8,5 százalékkal voltak magasabbak a tavaly októberinél és 3,0 százalékkal az idén szeptemberieknél. Az élelmiszeriparban 8,9, a gyógyszeriparban 11,4 százalékos volt az éves exportár-emelkedés, a járműgyártásban 2,3, a számítástechnikai termékeknél 1,3 százalékos volt az exportárak forintban mért emelkedése.