Döntött az Európai Bizottság, és egy nagy mértékű pénzmegvonást javasol Magyarországgal szemben, de a döntést az Európai Tanács szakminisztereire bízzák. A tárcavezetőknek november 19-ig kell dönteniük arról, hogy megfogadják-e a bizottsági javaslatot és elvonják Magyarországtól a pénzeket, vagy lezárják az eljárást.
Ez körülbelül a kötelezettségvállalások 65 százalékának felfüggesztését jelentené, ami körülbelül 7,5 milliárd eurót, vagyis körülbelül 3000 milliárd forintot jelent.
Johannes Hahn, a költségvetésért felelős biztos a hvg.hu szerint azt közölte, hogy a biztosok kollégiuma egyhangú döntést hozott a magyar jogállamisági mechanizmusról. Céljuk az volt, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekét védjék.
Navracsics Tibor szerint két csomagban jönnek az új törvények, hogy jogállamnak tűnjön Magyarország
A kormány együttműködik az Európai Bizottsággal és a testülettel folytatott egyeztetések után hétfőn benyújtja a jogszabály-módosítások első csomagját az Országgyűlésnek - mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. A miniszter elmondta: június óta tárgyalnak az Európai Bizottsággal, de - mint mondta - az alapvető problémát még mindig az okozza, hogy azonosítsák, pontosan mi a problémája a bizottságnak az európai uniós források felhasználásával.
Hahn a magyar problémák közé sorolta a rendszerszintű hiányosságokat a közbeszerzések területén, a közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az ügyészségi munka területén található hiányosságokat, valamint a korrupciót, ugyanakkor kiemelte, hogy Magyarország fontos vállalásokat tett. Ezek közé sorolta például a korrupcióellenes hatóság létrehozását is, a közbeszerzési törvény módosításának vállalását, a közszereplők vagyonbevallásának módosítását.
“Ezt kifejezetten üdvözöljük, még ha későn is érkezett”
- idézi lap.
Ezek az intézkedések megfelelőek lehetnek, ha megfelelő jogszabályi formába öntik őket és megfelelően hajtják őket végre. A részleteket azonban még látni kell – emelte ki a költségvetési biztos.