A gép 2014. március 8-án szállt fel Kuala Lumpurból, de célállomására, Pekingbe már soha nem érkezett meg. Fedélzetén 239-en tartózkodtak, köztük 153 kínai. A gép feltételezések szerint valahol az Indiai-óceán felett zuhanhatott le, egyelőre ismeretlen okból.
Az úgynevezett montreali egyezmény értelmében a repülőbalesetek esetén két év áll rendelkezésre a kártérítési per megindításához.
Csang Csi-huaj, a kártérítést követelő rokonokat képviselő ügyvédi iroda munkatársa úgy nyilatkozott:
sokan az érintettek közül továbbra is hisznek abban, hogy szeretteik élnek valahol, esetleg ismeretlen helyen tartják őket fogva. A családtagok nem tartják meggyőzőnek azokat a híreket, amelyek szerint a Boeing 777-es roncsát, vagy roncsdarabjait vetette partra a víz.
Az érintettek százai két éve márciusban a malajziai nagykövetség előtt is tüntettek, mert szerintük a maláj hatóságok nem tájékoztatták őket megfelelően, illetve úgy vélték, félrevezetik őket, elhallgatják előlük az igazságot. Peking hivatalosan is alapos nyomozást és időben történő tájékoztatást követelt Malajziától.
A hozzátartozók attól is tartanak, hogy ha kártérítést kapnak, utána a légitársaság úgy fogja érezni, hogy teljesítette kötelességét, további tennivalója nincs, s a maláj hatóságok fel fognak hagyni a gép és az utasok utáni kutatással. Sokan nem is akartak perelni, ugyanakkor a határidő elmulasztását sem szerették volna kockáztatni.
A keresetben megfogalmazott kártérítési összegek körülbelül 5 és 8 millió jüan között mozognak (215-344 millió forint) áldozatonként, az illető korától és foglalkozásától függően.
Sajtóértesülések szerint amerikai, maláj és más kínai ügyvédi irodák is nyújtottak be kártérítési igényeket. Korábbi jelentések szerint Pekingben is beadtak már hasonló keresetet, amelyet a bíróság be is fogadott. A felperes akkor 4,7 millió jüant (202 millió forint) követelt.
Az Indiai-óceán déli részén folytatott, mintegy 120 ezer négyzetkilométernyi tengerfenékre kiterjedő, roncsokat kereső kutatás eddig eredménytelennek bizonyult, és a hírek szerint ha új, bíztató jeleket nem találnak, a szigetország kormánya idén júliusban fel kíván hagyni az eddig már 130 millió dollárt felemésztő kereséssel.