Kiakadtak a pedagógusszakszervezetek a státusztörvény kedden elfogadott módosításán, miszerint 55 év feletti tiszteket és altiszteket vezényelhetnek át a tankerületekhez, akik akár tanárok is lehetnek, nevelő-oktató munkát végezhetnek – számolt be az atv.hu. A katonák tanárokká képzéséről a tankerületeknek kell gondoskodniuk.
Gyakorlatilag egy áttalpaló, egy tanfolyam által ő már pedagógussá válik, ez egészen elképesztő, ez a pedagógus pályának az abszolút lenézéséről szól
– véli a csatorna által megkérdezett Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője. Szerinte Pintér Sándor minisztériuma gyakorlatilag gyermekmegőrzőnek tekinti az iskolát.
„Történik mindez egy olyan Magyarországon, ahol egyébként pedagógusokat nem engednek vissza a pályára bosszúból azért, mert szeptember 15-ig tavaly aláírtak egy olyan papírt, hogy nem kívánnak a státusztörvény hatálya alatt dolgozni” – nyilatkozta az ATV-nek Nagy Erzsébet.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke is döbbenetesnek tartja a katonatanárokról szóló törvénymódosítást:
Utoljára a chilei junta idején vezényeltek katonákat oktatási intézménybe, tehát ez szégyen a magyar társadalomra nézve
– nyilatkozta Totyik Tamás, majd hozzátette, hogy amikor az Orbán-kormány békét hirdet és a látszólag a béke élharcosa, akkor hogy gondolhatják, hogy kötelező honvédelmi nevelést vezetnek be az oktatási intézményekbe, valamint katonákat vezényelnek az iskolákba.
A 2023-as tanévben hat középiskolában kezdődött meg a honvédelmi tantárgy próbaoktatása. Mára már száz felett van azoknak a középiskoláknak a száma, ahol kötelező honvédelmi ismereteket tanítani.
(Címlapkép: Orbán Viktor miniszterelnök a Honvéd Vezérkar Összhaderőnemi Műveleti Vezetési Irányító Központban, Székesfehérváron. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)