A tiltás ellenére ezrek emlékeztek a Tienanmen téri eseményekre Hongkongban, a rendőrök oszlattak

A tiltás ellenére ezrek emlékeztek a Tienanmen téri eseményekre Hongkongban, a rendőrök oszlattak

A hatóságok tiltása ellenére ezrek gyűltek össze a Tienanmen téri vérengzés 31. évfordulóján csütörtökön Hongkongban, több városrészben is gyertyagyújtással emlékeztek az elfojtott diáktüntetés halálos áldozataira.

Kínán belül eddig is csak Hongkongban és Makaón lehetett az 1989-es tüntetésekről és véres leverésükről megemlékezni. Idén a koronavírus-járványra hivatkozva még ezeket sem engedélyezték, például betiltották a hongkongi Victoria parkban évente megtartott hagyományos virrasztást is, azonban sokan ettől függetlenül összegyűltek a belvárosban.

Büntethetővé vált Hongkongban a kínai himnusz gyalázása

Elfogadta a hongkongi törvényhozás a kínai himnusz védelmét célzó, vitatott törvénytervezetet csütörtökön - jelentette a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap. A kínai himnusz meggyalázásának büntethetővé tételéről szóló előterjesztés szerint akár három év szabadságvesztéssel, és 50 ezer hongkongi dollárig lesz büntethető, aki nem rendeltetésszerűen használja vagy meggyalázza a kínai nemzet himnuszt.

Az AFP francia hírügynökség helyszíni tudósítója arról számolt be, hogy többen elkezdték lebontani a park köré vont korlátokat, majd egy nagyobb csoport behatolt a területre, ahol gyertyával a kézben, védőmaszkot viselve különböző szlogeneket skandáltak Hongkong felszabadításáról.

"Immár harminc éve minden évben eljövök a virrasztásra június 4-én, de idén ennek még a szokásosnál is nagyobb a jelentősége, mert Hongkong ugyanazt az elnyomást tapasztalja ugyanannak a rezsimnek a részéről, mint ami Pekingben történt. A felszólalás az egyetlen fegyverünk"

- mondta egy 74 éves helyi lakos.

Később a rendőrök paprikaspray-vel oszlatták fel a demonstrálókat a Mong Kok negyedben, ahol több százan vonultak utcára, és egyesek úttorlaszokat állítottak fel. Többeket őrizetbe vettek.

A szakértők további tiltakozásokra számítanak. Hét katolikus templomban misét tartanak este, a Hongkongi Egyetem kampuszán pedig diákok délután megtisztították a mészárlás áldozatainak emlékművét.

"Tartunk attól, hogy utolsó alkalommal tarthattunk hasonló ceremóniát, de a hongkongiak örökké emlékeznek fognak arra, hogy mi történt június 4-én"

- szögezte le egy fiatal nő.

A járványt legtöbben csak ürügynek tartják a hongkongi és makaói megemlékezés betiltására, a közvélekedés szerint egyértelműen politikai okok állnak a háttérben.

Kínában megszavazták az új nemzetbiztonsági törvényt, veszélyben Hongkong szabadsága

A várakozásoknak megfelelően elfogadta csütörtökön a kínai parlament a múlt pénteken ismertetett, Hongkongra vonatkozó nemzetbiztonsági törvénytervezetet. A hongkongi demokráciapárti politikusok és aktivisták aggodalmai szerint a hongkongi szabadságjogokat korlátozó törvénytervezet betiltja a lázadást, az elszakadási törekvések hangoztatását és a központi kormányzat ellen irányuló, felforgatónak minősített cselekményeket.

Sajtójelentések szerint Pekingben is fokozták a biztonsági intézkedéseket, az utcákon a szokásosnál is erősebb a rendőri jelenlét.

Csütörtökön Mike Pompeo amerikai külügyminiszter kitett egy fényképet a Twitterre, amelyen az egykori diákmozgalom négy alakjával látható. Erre reagálva a kínai külügyminisztérium szóvivője felszólította az Egyesült Államokat, hogy semmilyen formában ne avatkozzon bele az ország belügyeibe, s vessen véget az "ideológiai elfogultságnak".

1989 tavaszán diákok kezdeményezésére hatalmas tömeg vert tábort a pekingi Tienanmen téren. A megmozdulások csúcspontján több mint egymillió ember gyűlt össze. A kommunista vezetés rendkívüli állapotot hirdetett, és a hadsereget küldte a tiltakozók ellen. A tüntetés szétverése során sokan meghaltak, de az áldozatok pontos száma a mai napig nem ismert, mert a történtekről Kínában szót ejteni sem lehet. A becslések néhány száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát.

(MTI)