Az utóbbi évek egyik legpusztítóbb támadását az Iszlám Állam álmuszlim terrorszervezet egyiptomi ágaként működő Sínai Tartomány (korábbi nevén Anszár Beit al-Makdisz) vállalta magára. A milícia Twitter-oldalán megjelent üzenet szerint „a Kalifátus oroszlánjai a hitehagyott hadsereg egyszerre tizenöt ellenőrzőpontját támadták meg”.
A hadsereg szóvivője, Mohamed Szamír Facebook-oldalán megjelent közleményében ugyanakkor öt lerohant ellenőrzőpontról számolt be. Szamír szerint a Gázai övezettel szomszédos térségben végrehajtott támadássorozatot mintegy 70 fegyveres hajtotta végre, akik közül a kormányerők legalább huszonkettővel végeztek, továbbá megsemmisítettek három, légvédelmi rakétákkal felszerelt terepjárót.
A halottak és sebesültek számáról hivatalos adatok még nincsenek, mivel a mentőautókat nem engedik a harcok közelébe az odavezető utakon esetleg elhelyezett robbanószerkezetek miatt. Egyes hírügynökségi értesülések szerint a szélsőségeseknek sikerült katonákat fogságba ejteniük és több páncélozott járművet megkaparintaniuk.
A CBC Extra egyiptomi székhelyű műholdas televízió értesülései szerint a gázai határhoz közeli Sejk-Zuveid településtől délre felállított ellenőrzőpontokat a szélsőségesek egyebek mellett RPG típusú rakétavetőkkel lőtték. A csatorna helyszíni tudósítója legalább 50 halott terroristáról számolt be, akikkel a kormányerők Apache típusú katonai helikopterei végeztek.
Katonai övezet a sivatagban
A vérengzés egy nappal követi a 2013 júliusáig hatalmon lévő Mohamed Murszi iszlamista elnök megbuktatásához vezető tömegtüntetések kirobbanásának második évfordulóját, amelyen idén az utolsó 25 év legnagyobb horderejű merénylete történt. Hétfő reggel 150 kilogrammnyi TNT-vel megrakott autó robbant fel az egyiptomi főügyész, Hisám Barakát arra haladó konvoja mellett. Barakát néhány órával később belehalt sérüléseibe.
Az iszlamista államfő elmozdítását levezénylő jelenlegi elnök, Abdel-Fattáh esz-Szíszi a főügyész temetésén felszólalva kemény megtorlást ígért és szigorúbb büntetőjogi törvények napokon belüli elfogadását jelentette be.
A precízen összehangolt támadássorozatot a szélsőségeseknek a térségben két éve tartó terrorellenes hadjárat ellenére sikerült végrehajtaniuk. A katonai övezetté nyilvánított kietlen sivatagi régióban tevékeny fegyveresek anyagi és katonai forrásai a jelek szerint továbbra is működnek, annak ellenére, hogy Kairó mindent megtesz azok elapasztásáért.
Egy hasonló, legalább harminc katona életét kioltó támadás miatt több mint fél éve rendkívüli állapot és éjszakai kijárási tilalom van érvényben. A Gázai övezetből földalatti alagutakon átáramló fegyverek és fegyveresek megakadályozása érdekében a körülbelül 14 kilométer hosszú határvonal mentén a lakosság kilakoltatásával járó biztonsági övezetet hoztak létre, amely végleges szélessége öt kilométer lesz.