Az mfor.hu megpróbálta kideríteni, hogy a felfelé ívelő járványgörbe árnyékában a kórházakban mekkora várólistákkal indul neki hazánk a második hullámnak.
Ahogy kiemelik rettentően nehéz a karantén után kialakult óriási lemaradást feldolgoznia az egészségügynek, nem csoda, hogy júniusra például annyira megugrott a műtétre várakozók száma, hogy akár kilencszer hosszabb ideig is várakozniuk kell a beavatkozásra, mint előtte.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő listája szerint jelenleg az látható, hogy sok helyen stagnál, vagy tovább nőtt a beavatkozásra előjegyzett betegek száma, s csak három beavatkozás-típusnál tapasztalható pozitív tendencia, de ezek, közel sem olyan nagy kaliberű műtétek, mint például egy szívműtét.
De nézzük a számokat, mely típusú műtétek voltak azok, ahol az értékek jelentősen megugrottak:
- Szürkehályog műtétre 10 421 fő várakozik, júniusban csak 259 fő volt előjegyezve
- Laparaszkópiás nőgyógyászati műtétekre 60 fő vár, míg júniusban mindössze 34 fő várakozott
- Pajzsmirigyműtétre 51 fő vár, míg júniusban csupán 4 fő várakozott
- Csípőprotézis műtétre 4458 fő várakozik, júniusban 4038-an voltak
- Jelentős kiterjesztett gerincműtétre 81 fő vár, júniusban 48 fő várt
- Implantátum nélkül végzett sérvműtéteknél 976 fő vár, míg júniusban 726 fő várakozott
- Érsebészeti műtétekre jelenleg 150 fő vár, júniusban csak 37-en voltak
Az emberi erőforrások minisztere, Kásler Miklós nemrégiben arra utasította a kórházakat, hogy szabadítsák fel az ágyak 20 százalékát, ugyanakkor a betegeket ne küldjék haza. Jelenleg a második hullámra készülve az egészségügy 10 ezer ágyat biztosított, erre 287 fő jut, ennyi beteget kezelnek ugyanis koronavírussal a kórházakban, amiből 16 ember van lélegeztetőgépen.