A dél-koreai egészségügyi hatóságok (KDCA) közölték szerdán, hogy folytatják az AstraZeneca gyógyszergyártó cég koronavírus elleni vakcinájának alkalmazását, mert
Európában mintegy húsz országban, köztük Németországban, Franciaországban és Olaszországban is felfüggesztették elővigyázatosságból az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett vakcina alkalmazását, amíg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) nem jár a végére annak, hogy van-e összefüggés az oltás és egyes beoltottak szervezetében előforduló vérrögképződés között. Az EMA csütörtöki ülésén foglalkozik ezzel a kérdéssel, és közli a vizsgálatok eredményeit. Korábbi eredményeik szerint nincs bizonyíték a vérrögképződés és az oltóanyag közötti kapcsolatra.
A KDCA közleménye szerint legvalószínűbb, hogy a vérrögképződés miatt Dél-Koreában történt egyetlen haláleset az illető más alapbetegségeivel hozható összefüggésbe. Egy hatvanas éveiben járó nőről van szó, aki régóta betegeskedett, tartós gondozásban volt, és halálát az AstraZeneca-vakcina beadása után feltehetően tüdőgyulladás és szívleállás okozta, és nem volt ok-okozati összefüggés a vakcina és az elhalálozás között.
Dél-Koreában összesen 16 ember hunyt el azután, hogy megkapta ezt a vakcinát, de a hatóságok egyiküknél sem találtak összefüggést a halálesetek és az oltás között.
Az országban február végén kezdődött el a koronavírus elleni tömeges oltás, amelyet az AstraZeneca készítményével kezdtek meg, de egy napra rá a Pfizer/BioNTech oltóanyagával is oltottak már. Elsőként az idősotthonok lakóit és dolgozóit oltották be. Az egészségügyi hatóságok az oltási kampány felgyorsítása érdekében engedélyezték az AstraZeneca oltásának beadását a 65 év felettieknek is, miután a külföldi vizsgálatok során bebizonyosodott a hatékonysága ennek a korosztálynak az esetében is.
A KDCA szerdai közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy
százezer ember közül átlagosan ötszáznál fordul elő.
(MTI)