Korrupció gyanújába keveredett a brazil ügyvivő elnök

Az idei nyári olimpiának otthont adó dél-amerikai ország hónapok óta súlyos belpolitikai válsággal küzd a Petrobras körül kirobbant, kiterjedt korrupciós botrány miatt.

Dilma Rousseff brazil elnököt májusban azért függesztették fel hivatalából, mert azzal vádolják, hogy 2010-es és 2014-es választási kampányait vesztegetésekből finanszírozta. Ezen felül azt vetik Rousseff szemére, hogy két évvel ezelőtti újraválasztása érdekében kozmetikázta az államháztartás mérlegét.

Rousseff korábban "árulónak" minősítette a korábban alelnöki pozíciót betöltő Temert, s úgy véli, államcsínyt követtek el ellene.

Machado vádalkut kötött a hatóságokkal, így információkért cserébe a Petrobras-ügyekben játszott szerepe miatti büntetését enyhíti a brazil igazságszolgáltatás.

Elmondása szerint Temer 2012-ben személyesen kért a Petrobras körüli vesztegetési ügyletekből, "a Transpetro céggel szerződésben álló vállalkozások illetéktelen forrásokból" származó pénzeszközöket - mintegy 1,5 millió realt (több mint 120 millió forintot) - ahhoz, hogy egy képviselő Sao Pauló-i polgármesterré választását finanszírozzák.

Az ügyvivő elnök hevesen tagadta, hogy valaha is csúszópénzt fogadott volna el vagy köze lenne a korrupciós hálózathoz, amely tíz év alatt több mint kétmilliárd dollárral rövidítette meg a Petrobras, vagyis részben a brazil állam vagyonát.

Machado azt mondta, Temer és még számos politikus, köztük Renan Chalheiros, a szenátus elnöke és Henrique Eduardo Alves idegenforgalmi miniszter - mindketten Temer pártja, a Brazil Demokratikus Mozgalom Pártja (PMDB) tagjai - fogadott el tőle kenőpénzt.

Az egykori cégvezető vallomása még rosszabb fényben tünteti fel a Temer-kormányt, amelynek húsznapos fennállása során már két minisztere távozott szintén a Petrobras-botrányban való érintettsége miatt.