Az Iránytű Intézetnek a Magyar Nemzetben publikált friss kutatása szerint
egy hónap alatt négy, december óta hat százalékot zuhant Orbánék népszerűsége.
Jelenleg a biztos szavazók között 44 százalékon állnak, és a teljes népesség körében is egyharmad alá süllyedt a támogatottságuk, most 31 százalék áll mögöttük. A múlt év vége óta mintegy háromszázezer szavazó pártolt el tőlük, ők többnyire még nem soroltak be sehova, bizonytalanok.
A legerősebb ellenzéki párt egyértelműen a Jobbik,
január óta további két százalékot erősödtek, a biztos szavazók 24 százaléka voksolna rájuk. Szintén két százalékpontot nyert az MSZP, jelenleg 11 százalékon állnak. Egy-egy százalékot izmosodott az LMP és a DK is, mindkét párt 8 százaléknyi tábort tudhat maga mögött azok közül, akik áprilisban biztosra ígérik részvételüket a választásokon. Az Iránytű szerint nem teljesen reménytelen a Momentum helyzete sem, ők négy százalékon állnak.
Az Együttet azonban a szocialisták Karácsony Gergellyel kötött szövetsége, illetve Juhász Péter bántalmazási botránya lényegében letörölte a politikai térképről, a párt támogatottsága öt éve először nem is mérhető.
Pozitív változás tapasztalható ugyanakkor az ellenzéki érzelmű szavazók aktivitásában. A hódmezővásárhelyi fideszes kudarctól nyilván nem függetlenül
egyre több kormányváltást akaró szavazó ígéri, hogy áprilisban elmegy voksolni.
Ez többek közt azért lehet fontos, mert Márki-Zay Péter győzelmében az ellenzéki pártok közös jelölése mellett meghatározó szerepet játszott a magas részvétel is. A kormánypárt stabil, de nehezen bővíthető tábora Vásárhelyen is kitartott mellettük, ám a korábbinál lényegesen többen mozdultak meg azok közül, akik nem szimpatizálnak Orbánékkal.
Szintén fontos adat, hogy jelentősen megnőtt a választ megtagadók aránya,
tehát ugyanannyi kérdőív sikeres kitöltéséhez több embert kellett megkeresni, mint korábban.
A közvélemény-kutató szakmában hónapok óta nyílt titoknak számít, hogy a különböző felmérésekben megkeresett emberek akár 80-90%- a sem hajlandó elárulni magáról semmit, ám erről először nyíltan az Iránytű beszél.
(Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)