A kulturális helyek mostanra a Fidesz kifizetőhelyévé váltak. A pozíció-halmozó kinevezettek, a miniszterelnöktől függnek, míg a klientúra, az adott teljhatalmú vezetőtől
- mondta Gréczi Zsolt, az egységes ellenzék sajtótájékoztatóján, amit „Legyen a kultúra mindannyiunké!” - címmel tartottak.
A DK-s politikus szerint a NER, a kultúrharc meghirdetésével az elmúlt 11 évben gyorsuló ütemben szállta meg a kultúra területét. Döntéseiket érdemi egyeztetés és társadalmi, szakmai egyeztetés nélkül hozták meg. Céljuk pedig a szellemi, intellektuális tér elfoglalása, és a klientúra hatalmi helyzetbe hozása, illetve gazdasági térnyerése.
Brenner Koloman, a Jobbik szakpolitikusa azzal kezdte, hogy a kultúrát, kiemelt nemzetstratégiai ágazatnak minősül.
Helyre hozzuk a fideszes egypárti túlhatalom rombolását a magyar kultúrában. Azt az ingatlan vagyont amit a Magyar Kultúráért Alapítvány, nevesítve Demeter Szilárd, a Fidesz „kultúr pápája” kapott a magyar polgárok pénzéből, ez a vagyon vissza száll és ez a vagyon a művészetet szolgáló közvagyon lesz a felálló új egységkormány nyomán
- tette hozzá Brenner Koloman.
Az Országgyűlés jobbikos alelnöke jelezte, választási győzelem esetén visszaállítják a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt. Brenner Koloman közölte, a felülvizsgálják a Magyar Művészeti Akadémia szerinte túlzott jogköreit.
Halmai Róbert, a Momentum részéről úgy fogalmazott, hogy Márki-Zay Péter kormánya mint stratégiai intézményt, újjá szervezi a Nemzeti Kulturális Alapot (NKA). Ennek függetlenségét pedig a reményeik szerint felálló új törvényhozás garantálja a meghozott jogszabály által.
Jelenleg az NKA elnöke Kásler Miklós. Mi viszont úgy gondoljuk, hogy a Nemzeti Kulturális Alapot elnöke nem lehet politikus. Politikai kinevezettek helyett, mi szakemberekre számítunk
- közölte a Momentum politikusa.
Ez utóbbiak kapcsán Halmai Róbert felidézte, hogy a Fidesz-KDNP kormánya, megszűntette a közalkalmazotti jogviszonyukat is.
Az új kormány azonnali, minimálisan 30 százalékos béremelést fog biztosítani elsősorban azoknak a szakembereknek, akik kistelepülések önkormányzati intézményeiben dolgoznak. Ezt követően pedig a szakmai és érdekvédelmi szervezetek bevonásával átfogó bérrendezést dolgozunk ki és életpálya-modellt dolgozunk ki a kulturális szakembereknek, majd bevezetjük a közszolgálati jogviszonyát
- tette hozzá a Momentum képviselője.
Hiller István szerint a kultúra nem lehet a politika kiszolgálója. Az MSZP-s képviselő úgy vélte, az elmúlt évtizedben olyan kísérletnek lehettünk szemtanúi, hogy a hatalom megpróbálta a kultúrát mint a szabadság egyik legfontosabb területét elfoglalni.
A szellemi, intellektuális tér elfoglalására történt kísérlet Magyarországon
- jelentette ki Hiller István.