Teljesen elszakadtak a budapesti lakásárak a vidékiektől

Budapesten általánosságban 18,4 százalékos volt az árnövekedés, így 2016-ban átlagosan 477 ezer Ft/négyzetméter áron hirdették az eladó otthonokat, habár kerületi szinten jelentősek az eltérések.

A kínálati árak növekedése továbbra is tendencia, habár már megjelentek olyan területek, ahol megállt az árnövekedés. Az új építésű otthonok tömeges piacra kerülése valószínűleg befolyásolja majd az árak alakulását, hiszen megnövekedhet a kínálat a használt lakások piacán. A kínálat növekedése árcsökkenést idézhet majd elő egyes területeken.

2015 óta az árak országos viszonylatban 10-15 százalékkal emelkedtek, habár területenként eltérő mértékben. Közel 20 százalékos volt az árnövekedés Veszprém megyében, 18,4 százalékos Budapesten és valamivel több mint 17 százalékos Komárom-Esztergom megyében. Úgy tűnik, Győr-Moson-Sopron megyében a kínálati piac elérte az egyensúlyt, ugyanis 2 százalékkal csökkent a kínálati átlagár.

Budapesten, Pest megyében, valamint a Balaton északi partján és Siófok környékén, továbbá Debrecenben még kitart az áremelkedés, főleg azért, mert az ingatlanfejlesztők még szinte tervasztalról képesek eladni az új lakások felét. Országosan a kínálati átlagárat növeli, hogy a használt piacra ütemesen térnek vissza azok, akiknek túl drága egy új lakópark, így a kereslet felfelé hajtja az árakat.

A 15 legdrágább kistérség listáját Balatonfüred vezeti, árszínvonala alapján már-már vetekszik a főváros áraival. Második helyen kicsit lemaradva, közel 400 ezer forintos négyzetméterárral szintén egy balatoni térség végzett, Siófok.