Az európai sajtó is felfigyelt a kiugróan magas magyar halálozási adatokra. Mint ismert, Magyarország továbbra is vezeti azt a világranglistát, amelyen lakosságarányosan nézik a koronavírus-fertőzésben elhunytak számát.
A Le Monde francia lap szerint a magas halálozási adatoknak több oka is van. Mint sorolták:
- túl későn rendelte el a magyar kormány a szigorító korlátozásokat,
- az idősebb átlagéletkorú népesség hajlamosabb az elhízásra, illetve
- a magyar egészségügyi ellátórendszer hiányosságai miatt.
Magyarország több mint 26 000 halálesettel, április 22-e óta a világelső a koronavírus-fertőzés következtében elhunyt emberek számában. Ez 2719 halálesetet jelent egy millió emberhez viszonyítva, míg Franciaországban ez a szám 1562.
Mindeközben mégis enyhített a korlátozásokon Orbán Viktor miniszterelnök, hiszen szombaton óriási tömegek voltak a városokban. A lap rámutatott, hogy a kormányfő inkább az oltási kampány eredményeire hivatkozik, miután már a magyar felnőttek 40 százaléka túlvan legalább az első oltásán.
"Nagyon jó helyzetben vagyunk"
- idézte Orbán Viktort a francia lap, hozzátéve: a héten újabb enyhítések jöhetnek az országban, ha 4 millió fő felé emelkedik a beoltottak száma.
A Le Monde szerint a magas oltakozási szám többek között a kínai Sinopharm vakcinának köszönhető, amelynek hatékonyságát egyesek megkérdőjelezik. Legutóbb például Szerbiában, ahol egy újabb kutatás azt állapította meg, hogy
a kínai szer esetében az ellenanyag két-három héttel később jelenik meg a szervezetben, mint a többi készítménynél.
Egy szegedi professzor, Duda Ernő szerint a magyar kormány és a körébe tartozó sajtója oda sem figyel erre a kételyekre. A professzor szerint a kínai vakcinával kapcsolatban nem jelent meg semmiféle tanulmány, ugyanis az egész oltási kampányt a politika szabja meg, a tudomány itt már egyáltalán nem számít.
Ha valaki esetleg felveti a kételyeit, az rögtön hatalom- és oltásellenesnek számít.
Duda szerint ugyanakkor Orbán Viktor jelenleg "jól áll", hiszen magas a beoltottak száma.