Átlagosan egy magyar focicsapat a 2018-as évben 5,3 millió eurót költött el fizetésekre, vagyis az akkori év végi árfolyamon számolva 1,7 milliárd forintot - hivatkozik az Mfor.hu az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) nemrég kiadott üzleti jelentésére.
Az UEFA jelentése szerint a 2018-as 16 százalékos növekedésnek köszönhetően az európai ligák rangsorában a 21. helyet szerezte meg Magyarország az előző évi 23. után.
Ez azt jelenti, hogy az egy klubra vetített átlagos bérköltség 3,5 millió euróról 5,3-ra emelkedett.
A kimutatott 16 százalékos növekedés az adóváltozások tükrében még inkább jelentősnek nevezhető. Mint ismert, 2017 szeptembere óta a sportvállalkozások mentesülnek a sportoló bére után fizetendő ekho teljesítése alól.
Ilyen növekedési ütemben haladva jó esély van arra, hogy a 2019-es pénzügyi évben
a magyar NBI bekerül az európai ligák top 20-as mezőnyébe a fizetéseket tekintve.
A Transfermarkt adatai alapján az NBI-es csapatok átlagos létszáma 33 fő volt, ami azt jelenti, hogy
egy magyar focista az NBI-ben 2018-ban havi bruttó 3,3 millió forintért rúgta a bőrt.
Ez az összeg a nemzetgazdasági átlagkeresetnek kereken a tízszerese.
Bőkezűen bánik a sportággal a kormány
Korábban írtuk, hogy a TAO-támogatásoknak köszönhetően közel 800 milliárd forintnyi állami pénz áramlott eddig a hazai labdarúgásba.
A TAO-t eredetileg azért hozták létre, hogy jelentős utánpótlás-fejlesztés menjen végbe a hazai sportban, ezen felül pedig még tárgyi beruházásokra lehetett (volna) felhasználni ezeket a pénzeket. Ráadásul még az idei évben kiegészítették azzal, hogy már a létesítmények fenntartására is fel lehet használni ezt a támogatást.
Ezzel szemben az összesítések alapján kiderült, hogy az eredeti célként megjelölt utánpótlás-fejlesztésre, csupán a TAO-pénzek
Közel 800 milliárd ment el focira és úgy tűnik még Orbán Viktor sem elégedett
Az Mfor szerint 791 milliárd forintnyi állami pénz áramlott eddig a hazai labdarúgásba. A kormányzat szerint ezek a pénzek főként a tömegsportra és az utánpótlásra mentek, annak érdekében, hogy minél több tehetség kerüljön ki, ennek ellenére azonban nem jönnek sem a gigászi tehetségek, sem az eredmények.