A HVG derítette ki, hogy a tavaly több mint 300 milliárd forintból megvásárolt lélegeztető gépek tárolása havonta nagyjából kilencvenmillió forintba kerül. A feleslegessé vált lélegeztető gépek ezreit a kormány több mint fél éven át ingyen, egykori stratégiai partnerével kötött haszonkölcsön-szerződés alapján tároltatta a Teva Gyógyszergyár Zrt. gödöllői telephelyén.
Az ügyletet nem verték nagy dobra. Az egészre csak abból az állami intézményfenntartótól kapott szerződésből derült fény, amelyet január eleji közérdekű adatigénylésünkre küldött meg a HVG-nek az Országos Kórházi Főigazgatóság (Okfő).
A lélegeztetőgép biznisz csak addig mehet amíg a jegybank engedi
A 24.hu közben arról számol be, hogy hiába kaszált nagyot a lélegeztetőgépeken OTT-ONE Nyrt., a tőzsdefelügyeletet is ellátó Magyar Nemzeti Bank (MNB) mától felfüggesztette az OTT-ONE Nyrt. részvényeivel való kereskedést a Budapesti Értéktőzsdén.
Most úgy tűnik legalábbis megakasztották az OTT-ONA működését. A Matolcsy György vezette jegybank indoklása szerint azért került sor a tőzsdei kereskedés felfüggesztésére, mert az OTT-ONE Nyrt. könyvvizsgálója bejelentette, hogy a könyvvizsgálatra vonatkozó szerződését rendkívüli felmondással felmondja. A OTT-ONE rendkívüli közzététele során ugyan tájékoztatta a nyilvánosságot a könyvvizsgáló döntéséről, viszont annak indokát nem tette közzé, pedig a vonatkozó jogszabályok értelmében ezt meg kellett volna tennie, az MNB ezért határozatában ennek pótlására kötelezte a kibocsátót.
A jegybank emellett jelenleg célvizsgálatot is folytat annak feltárása érdekében, hogy az OTT-ONE Nyrt. az elmúlt időszakban tájékoztatási kötelezettségét mindenben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően teljesítette-e. A közleményben az áll, hogy a jegybank a már beszerzett információk elemzését követően – a büntetőeljárásról szóló törvény rendelkezéseinek eleget téve – az OTT-ONE Nyrt. tevékenységével összefüggésben feljelentést is tett a Fővárosi Főügyészségen.