A lakosság és a civil szervezetek nagy megütközéssel tapasztalták az elmúlt hónapokban, hogy a főváros több területén is történtek olyan fakivágások, melyeknek vélelmezhetően vagy bizonyítottan védett madarak estek áldozatául az Orczy-kertben vagy a Városligetben - emlékeztet pénteki közleményében az egyesület.
Az MME felhívja a figyelmet arra, hogy a szaporodási időszakban végzett fakivágás védett gerincesek - a madarak mellett elsősorban denevérek és a szaporulatuk - felesleges és elkerülhető sérülését, kínhalálát okozhatja, ami a természetvédelmi kár okozása mellett az állatkínzás tényállását is kimerítheti.
Az egyesület elfogadhatatlannak tarja, hogy a természet- és állatvédelmi törvények betartatásáért is felelős rendőrség, a megyei kormányhivatal vagy az ügyészség a megjelent hírek, információk birtokában saját hatáskörben nem indított vizsgálatot, vagy ha igen, erről nem adott hírt.
A közlemény felhívja a figyelmet: a gyakorlati madárvédelem és madármentés eszközrendszere azokban az esetekben is segíthet csökkenteni az okozott kárt, amikor a fakivágást az emberi élet védelme miatt a költési időszakban szükséges elvégezni. Ilyen megoldásra ekkor is csak az indokoltság valós felmérése és az egyéb lehetőségek vizsgálata után kerülhet sor - hangsúlyozzák.
Az azonnali fakivágás helyett alternatív megoldás lehet a terület elkerítése, lezárása úgy, hogy a lakosság információs táblákon a megfelelő tájékoztatást is megkapja. Az MMA szerint a nemzeti parkok, az állatkertek vagy a civil szervezetek hozzáértő munkatársait is érdemes felkérni, hogy a fa kivágása előtt emelőkosaras darus kocsi segítségével átnézhessék a lombkoronát és a törzset, van-e benne lakott madárfészek, odú, majd ezt a munkát a fa kidöntése után még egyszer el lehet végezni.