A Magyar Bankszövetség nem támogatja a kamatok ideiglenes fixálását a magyar bankszektor kárára azon ügyfeleknél, akik többszöri felhívás ellenére is a kockázatosabb, változó kamatozású hitelek mellett döntöttek - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében, amelyben a jelzálog alapú hitelek kamatainak rögzítésével kapcsolatos kormányfői bejelentésre reagált.
Orbán Viktor szépen odavágott az OTP-nek, 7 százalékkal csökkent a Csányi-bank részvényeinek ára
Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentése a féléves lakossági kamatstopról alaposan megrengette a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT): a részvényindex, a BUX 1487,49 pontos, 2,94 százalékos csökkenéssel, 49 083,56 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma 24,1 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
A Magyar Bankszövetség közleményében úgy fogalmaz: meglepetéssel értesült a szerdán bejelentett kamatstopról.
Emlékeztettek arra, hogy a bankszektor az elmúlt években a jegybankkal együttműködve az érintett ügyfeleknek évente felkínálta az átváltást a fix kamatozású hitelekre, az új hiteleknél pedig kifejezetten erőltette a több évre fixált kamatozású hiteltermékek alkalmazását.
Ennek szükségességére többször fel is hívta a közvélemény és az ügyfelek figyelmét - írták.
A szövetség leszögezi: a fixesítés lehetősége változatlanul és folyamatosan rendelkezésre áll az ügyfelek számára, amely a kamatnövekedés elleni védelmet hosszabb távon is nyújtja, ugyanis a kamatstop ideiglenesen, csak 2022. június 30-áig biztosítja az alacsonyabb kamatot.
A közlemény rámutat: a bankszektor meghatározó feladata a gazdaság hosszú távon kiszámítható és fenntartható finanszírozása, amelynek működését piacgazdaságban a piac tudja leghatékonyabban biztosítani.
A Bankszövetség hangsúlyozza: a magyar bankszektor tevékeny szerepet vállalt a járvány elleni küzdelemben, ezen időszak alatt a pénzforgalmi szolgáltatások fennakadások nélkül működtek, míg az új hitelezés rekord szintet ért el.
Ennek is köszönhetően "sikerült együtt" a V alakú gazdasági kilábalás. A magyar pénzügyi szektor a hitelintézetek járványügyi különadójának befizetésével és Európa leghosszabb moratóriumának nyújtásával is - mint senki más - járult hozzá a járvány elleni védekezéshez - áll a közleményben.