A rengeteg lom és építési törmelék nagy részét egy korábbi bérlője hagyta hátra. A szeméthalom eltávolítása naponta 12-17 teherautóval várhatóan 90 napig tart, a mentesítés több mint 300 millió forintba kerül a vasúttársaságnak. A MÁV számára nagy problémát jelent országos szinten is, hogy a vasúti területek közelében, a nyílt pályán több helyen illegális szemétlerakók létesülnek, ahol jellemzően lakossági kommunális hulladék, építési törmelék és zöldhulladék halmozódik fel.
A Budapest XIV. kerület, Rákospatak u. 123. szám alatti ingatlan a MÁV Zrt. vagyonkezelésében áll, azt azonban a vasúttársaságtól – 2009 júliusa óta – egy másik gazdasági társaság bérelte. A MÁV és a volt bérlő között az adott terület használata kapcsán az elmúlt években számos vitás kérdés – illegális hulladéklerakás, szabálytalan áramvételezés, bérleti díj-nemfizetés – merült fel. A MÁV az ügy mielőbbi rendezése érdekében megtette a szükséges jogi lépéseket. Az ingatlant a vasúttársaság nem hulladékkezelésre adta bérbe. Fenti körülményekre tekintettel a vasúttársaság a bérleti szerződést felmondta, a volt bérlővel szemben az elmaradt bérleti díj megfizetése és – mivel a volt bérlő felszólításra a területet nem hagyta el – az ingatlan kiürítése iránt pert indított, amelyben a bíróság első fokú, nem jogerős ítéletében a bérlőt kötelezte az elmaradt díjak és kamatai megfizetésére, valamint az ingatlan kiürítésére. A vonatkozó további eljárások a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése bűntett gyanúja miatt indult büntetőeljárással együtt folyamatban vannak. A területre való további hulladékbehordás és lerakás megakadályozása érdekében a terület bejáratához a MÁV sorompót állíttatott, és őrhelyet létesített, ahol 24 órás őrszolgálat kezdte meg tevékenységét. A hulladék elszállításával kapcsolatban a vasúttársaság nem várta meg a bérlővel folyó jogi vita rendezését, hanem saját költségen kezdte meg az elszállítást, és majd jogi úton érvényesíti az ebből származó követelését. A MÁV ugyanakkor e tárgyban is közbeszerzésre kötelezett, ezért tart hosszú ideig a hulladék szabályos elszállítása.
A Rákospatak utcai illegális hulladék összegyűjtését gépi és részben kézi erővel végzik hétköznaponként 7-17 óra között mától mintegy három hónapon át. A hulladékszállító tehergépkocsik az M3-as bevezető – Kacsóh Pongrác út (OMV benzinkút) – Tengerszem út – Rákospatak utca vonalán érnek a fővárosba, visszafelé pedig a Rákospatak utca – Kacsóh Pongrác út – M3-as vonalon haladnak. A hulladékot hatósági engedéllyel rendelkező lerakókban helyezik el. A mentesítés több mint 300 millió forintba kerül a vasúttársaságnak.
Költséges szélmalomharc az illegálisan szemetelőkkel
A MÁV Zuglóban is folyamatos szélmalomharcot vív a szemetelőkkel. Június 7-én például a Francia úti garázssor melletti töltés megtisztítását kezdte el a vasúttársaság, de hétvégére máris újabb adag szemét került a pár nappal korábban elhordott helyére.
Nemrégiben, a Föld napján a MÁV és a helyi önkormányzat, illetve a Széchenyi Egyesület közös hulladékgyűjtést tartott – civilek bevonásával – a XIV. és XVI. kerület vasút területein, a Körvasút sor mentén felgyülemlett illegális hulladékhalmok felszámolása miatt. A MÁV vállalta, hogy a Föld napján tartott akciót megelőzően, a két kerületben takarít a sínek menti vasúti sávokból. Akkor a MÁV több mint tíz közfoglalkoztatottja bevonásával mintegy 120 köbméter illegális kommunális hulladékot gyűjtött össze és szállíttatott el a fővárosi XIV. és XVI. kerületi vasút területéről (a Körvasút sorról).
A MÁV számára nagy problémát jelent országos szinten is, hogy a vasúti területek közelében, a nyílt pályán több helyen illegális lerakók létesülnek, ahol jellemzően a lakossági, kommunális hulladékon kívül használt műszaki cikkek, építési törmelék és zöldhulladék halmozódik fel. A legtöbb ilyen területen a rendszeres takarítás és szemétszedés ellenére, néhány napon belül újra ugyanaz a látvány fogadja az arra járókat. A jelenlegi jogszabályok alapján az ingatlan tulajdonosa felelős a hulladékért, de fontos hangsúlyozni, hogy ezek nem a MÁV tevékenységéből származnak. Mások hulladékát takaríttatja a vasúttársaság saját költségen. A szennyezőket azonban még tettenérés esetén is nehéz felelősségre vonni.
A MÁV intézkedéseinek köszönhetően folyamatos a hulladékhalmok felszámolása, a közeljövőben számos vasúti területen, illetve vágányok közelében található illegális hulladéklerakást szüntet meg a vasúttársaság.
A környezet megóvása, a vasúti terület tisztítása a vasúttársaság részére fontos feladat. Ez viszont kevés, ha az elvégzett munkát értékelő, együttműködő és a tisztaságot megbecsülő lakóközösségekkel szemben vannak olyanok, akik nem tartják be a szabályokat. Fontos, hogy az állampolgárok, helyi lakosok figyeljenek oda a környezetünkre! Ha mindannyian együtt, környezettudatosan gondolkodunk, akkor a szemet rontó és a környezetet is károsító illegális lerakók megszüntetése hatékony lesz és a tisztaság hosszú távon is megmarad.