A Hableány 13 nap után ismét a felszínen van. A szakemberek reggel 6-tól dolgoztak a mentésen. Ugyanakkor 4 áldozat hollétéről továbbra sincs információ. A szakértők Csepelen minden centijét átnézik a hajónak.
Timelapse videón a hajó kiemelése (M1 Híradó):
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/tkjTFmrptJY.jpg?itok=lO5ON3TA","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=tkjTFmrptJY&feature=youtu.be","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Az N1TV közvetítése:
A köztévé közvetítése:
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/lqqcqhlV5dY.jpg?itok=xiU_nG1b","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=lqqcqhlV5dY&fbclid=IwAR2Rw661MOt8qrbbdcrLZcpm-PV6HlM8IquPXXRIPgnBvgvcy9PSdeqAJ_I","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
Frissítés 25:
Zárt helyiségben vizsgálják tovább a május 29-i balesetben elsüllyedt Hableány turistahajót, amely kedd délután érkezett meg a csepeli szabadkikötőbe - hangzott el az M1 aktuális csatorna műsorában.
Az M1 beszámolója szerint jelenleg centiméterről centiméterre vizsgálják át a hajót az ügyészség munkatársai, a rendőrségi helyszínelők és a hajózási szakemberek. A vizsgálat során a többi között azt próbálják kideríteni, hogy a Hableány sérüléseit a folyómederhez ütközés vagy a Viking Sigyn szállodahajó okozta.
Frissítés 24:
A dunai hajóbaleset kapcsán levélben köszönte meg Orbán Viktor miniszterelnöknek a részvétnyilvánítást, egyben köszönetet mondott a magyar kormány támogatásáért és együttműködéséért Lee Nak-yeon dél-koreai kormányfő - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden.
"A tragikus baleset mélyen megrendítette a koreai népet. Fogadja köszönetemet a magyar kormány által eddig nyújtott aktív támogatásért és együttműködésért" - írta Lee Nak-yeon.
Hozzátette: a balesetben eltűnt személyek utáni kutatási és mentési munkálatok során tanúsított kitüntetett figyelem és támogatás nagy vigasztalást és reménységet jelentett a koreai kormánynak és népnek.
"Őszintén remélem, hogy a válsághelyzet együttes legyőzése által a két nemzet barátsága és a kölcsönös bizalom még inkább erősödni fog" - zárta levelét Dél-Korea miniszterelnöke.
Frissítés 23:
Elindult a csepeli szabadkikötő felé az az uszály, amely a május 29-i balesetben elsüllyedt Hableány turistahajót szállítja - hangzott el az M1 aktuális csatorna kedd délutáni műsorában.
Az M1 tudósítója azt mondta, mivel a Clark Ádám úszódaru feladata véget ért, elhagyta pozícióját, a helyére pedig egy Botond nevű tolóhajó érkezett, amely rácsatlakozott az uszályra, így az elindulhatott Csepel felé.
A roncsot a csepeli kikötőnél hajózási, nautikai és műszaki szakértők, valamint az ügyészség munkatársainak bevonásával vizsgálják tovább.
Frissítés 22:
Nagyon furcsa nyilatkozat jelent meg, ami arról értekezik, hogy vízre bocsátható lesz-e újra a Hableány. Ki menne fel rá?
Frissítés 21:
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője hivatalos sajtótájékoztatót tartott.
Elmondta, a rendőrségi szemle a mentés kezdetétől fogva zajlott, felügyelve a kiemelési folyamatok
Megerősítette, a Csepeli Szabadkikötőbe viszik a roncsot, ahol folytatódik a szemle a hatóságok, illetve hajózási, nautikai, technikai szakértők bevonásával, valamint az ügyészség is jelen lesz. Közölte, a csepeli területen már napokkal ezelőtt kialakították a helyszínt, hogy zökkenőmentesen tudják vizsgálni a hajót.
Gál Kristóf elmondta azt is,
A rendőrség megduplázta a keresésben résztvevő rendőrök létszámát, a BRFK pedig továbbnyomoz, és jelenleg is egy gyanúsítottja van a balesetnek.
Elmondta azt is, hogy a balesetet okozó szállodahajó "egyéb okok miatt" újra megérkezett Magyarországra, ezért a rendőrök egy új szemlét kezdtek el rajta, ha erről lesz új infó, azt megosztják a nyilvánossággal.
Frissítés 20:
"Valószínűleg a csepeli szabadkikötőbe viszik majd a hajóroncsot"
- mondta Jasenszky Nándor, a Terrorelhárítási Központ társadalmi kapcsolatok osztályának vezetője az Indexnek. "A kiemelés után a BRFK hatáskörébe tartozik a hajó sorsa, ugyanis baleseti helyszínként vizsgálni fogják" - fogalmazott.
A TEK munkatársa az Indexnek megerősítette, hogy négy holttestet emeltek ki kedden a Hableányból és további négy személyt még keresnek.
"Van hordalék a hátsó teremben, ahol a turisták tartózkodtak, így elképzelhető, hogy ott még találhatnak valakit"
- nyilatkozta a portálnak.
Frissítés 19:
Az utolsó simítások, ezekben (13:30) a percekben párnafákkal támasztják ki a Hableányt, de egyelőre csak hajócsavar érte el az uszály felszínét.
Frissítés 18:
Az élő közvetítés alapján 13:04-kor érte el a hajó tatja az uszály felszínét.
Frissítés 17:
Fél egy után megkezdték a Hableányt elszállító uszály felkészítését az átemelésre. A hajótestet teljesen kiemelték a hajótestet a Dunából, a levegőben lóg a Hableány.
Centiméterről centiméterre, lassan emelik át az uszályra.
Frissítés 16:
A köztévé is beszámolt róluk, de az Alfahír is, és az Index tudósítója is megemlékezett a gyülekező katasztrófaturistákról. Több mint százan gyűltek össze a rakparton, illetve Képviselői Irodaház tövében. Sokan közülük már hajnali 6-tól kint vannak (és ezt még be is vallották...), sőt, volt olyan ember is, aki Vácról jött fel, és ezt a napot erre a programra szánta. Sokan jól készültek, és távcsövekkel érkeztek.
Frissítés 15:
Most az iszap akadályozza a búvárok munkáját. A köztévé helyszíni riportere arról beszélt, hogy a hajó belsejében olyan nagy mennyiségű az iszap, hogy lehetetlenség a holttestek keresése. A beszámoló szerint a búvárokat is teljesen ellepte a hordalék.
Elhangzott az is, hogy most újra megpróbálnak szivattyúzással javítani a helyzeten - ezt is óvatosan kell, nehogy ezzel sértsék meg a hajóban rekedt holttesteket -, ám ha ezután sem sikerül a búvároknak feltárni az alsó szintet, akkor kiemelik a hajótestet a Dunából.
Frissítés 14:
Befejezték a szivattyúzást. Három magyar búvár megkezdte a legalsó szint feltárását negyed 12 után.
Frissítés 13:
A Hableány teljes hosszában a felszínen van, ugyanakkor még nem áll függőleges állásban a hajótest, balra dől. A közvetítésből az látszik, hogy a szakemberek most különböző hevederekkel igyekeznek stabilizálni a hajó helyzetét.
Ugyanakkor a legalsó szintet még nem derítették fel a búvárok - továbbra is keresnek 4 áldozatot.
Frissítés 12:
Délelőtt 10 órára az utolsó előtti szakaszhoz ért a mentés.
Az emelés most a szivattyúzás miatt áll, a hajó belsejébe, az alsóbb szintekre juthatnak be így a búvárok. Ha sikerül a mentés, a feltárás ezen a területen is, akkor kiemelhetik a hajótestet a vízből.
Frissítés 11:
Megerősítették, hogy a mai napon felszínre hozott áldozatok között van a hat éves dél-koreai kislány is.
Frissítés 10:
Folytatódhat az emelés, miután sikerült stabilizálni a Hableányt a felfedezett sérülés után. Új mentőpontot sikerült találni a hajótesten.
Egyébként egy ember valahogy beleesett a folyóba - a köztévé közvetítéséből nem derült ki, hogyan. A civilruhás férfit sikerült kimenteni, de az is látszódott, milyen brutálisan nagy még most is a Duna sodrása.
Frissítés 9:
Megérkezett a helyszínre Pintér Sándor belügyminiszter is.
Megtekint a vízről is:
Frissítés 8:
Egy most felfedezett sérülés hátráltatja a munkát: a Hableány jobboldalán találtak egy valamit, talán egy repedést, léket, amely miatt le kellett állítani a munkát. Most újabb hevedereket próbálnak csatlakoztatni a roncshoz.
Frissítés 7:
Ezekkel a járművekkel viszik ki a holttesteket. Még négy áldozatot keresnek a búvárok.
Frissítés 6:
A köztévében elhangzott, összecsúszott a Hableány és az egyik uszály, így most szüneteltetik a hajótest emelését. A technikai szünetet egy újabb heveder bekötése is indokolja.
Frissítés 5:
Négy holttestet hoztak ki a búvárok a Hableány roncsából kedd 8 óra 20 percig - jelentette a helyszínről az MTI tudósítója.
Frissítés 4:
Két újabb holttestet hoztak ki a részben felszínre emelt Hableány sétahajóról, így már három holttestet emeltek ki a roncsból ma reggel. A hajó utasai közül hat embert keresnek még.
Frissítés 3:
A vízből felbukkanó szinteket a búvárok vizsgálják át.
Frissítés 2:
Ahogy azt előre jelezték, a hajóroncsban találni fognak holttesteket - ugyanakkor a mentőegységek, a búvárok figyelnek a kegyeleti szempontokra.
Frissítés 1:
A tervek szerint négy fázisban történik meg a hajó kiemelése, amely várhatóan az egész délelőttöt igénybe veszi majd.
Az MTI tudósítójának helyszíni információja szerint először a kapitányi hídig emelik meg a hajót, majd a teremszintig, utána a vízvonalig, majd végül az egész járművet a felszínre hozzák, és az előre odavitt uszályra helyezik.
Az egyes fázisok során a búvárok behatolnak a hajótestbe, hogy eltávolítsák a munkálatokat akadályozó tárgyakat, bútordarabokat, a holttesteket eltakaró berendezési tárgyakat.
A hatóságok felkészültek a Hableányból esetlegesen kiömlő üzemanyag felfogására is, mivel a hajótestben 1400 liter gázolaj van - értesült a helyszínen az MTI.
Frissítés:
7 óra után felbukkant a vízből a Hableány kapitányi hídjának a teteje. Most a búvárok a felső szintet átvizsgálják, illetve kiszivattyúzzák onnan a vizet.
A Margit híd déli oldalát lezárták a hatóságok a gyalogosforgalom elől.
A balesetben elsüllyedt Hableány turistahajó kiemelésekor egy ponton meg is roppanhat a hajó gerince - mondta el a köztévének a Clark Ádám úszódaru tervezője.
Götz Sándor hajómérnök jelezte: elképzelhető, hogy a hajót az ütközéskor olyan sérülés érte, ami miatt le kell állítani a kiemelést. A szakértő szerint valószínű, hogy a hajó utasterében vannak még holttestek.
A munkálatok akár 6 órát is igénybe vehetnek.