Hiszen rendben, hogy a cég azt állítja, hogy az ő terméke minden betörőn kifog, no de mégis mire alapozza ezt? Megbizonyosodott erről valaha bárki? Amennyiben a kiszemelt nyílászáró tulajdonságai között a MABISZ minősítés is szerepel, erre a kérdésre a válasz egy határozott igen.
Mit jelent a MABISZ minősítés?
Ezzel a betűszóval találkozhattunk már a páncélszekrények és a széfek, illetve a Nívó biztonsági ajtók kapcsán is. A betűszó jelentése Magyar Biztosítók Szövetsége. A szervezet tevékenysége rendkívül szerteágazó, a témához kapcsolódóan elég annyit tudni róluk, hogy ők végzik a vagyonvédelmi eszközök megfelelőségének vizsgálatát is.
Ajtók esetében például azt ellenőrzik, hogy a termék megfelel-e a hatályos magyar és Európai Uniós előírásoknak. A vizsgálat pedig nem ránézésre történik, hanem az ajtót alávetik egy valós roncsolási tesztnek, tehát tényleg megnézik, hogy mennyire lehet megrongálni.
Amelyik ajtó kiállja a próbát, annál bizonyítást nyer, hogy nem csak “papíron” képes arra, amit ígér, ezt pedig egy tanúsítvány is alátámasztja. Ez a minősítés elsősorban a biztosítóknak fontos, amikor szerződéskötés előtt felmérik az ingatlan értékét és állapotát, de ma már a felhasználók szemében is plusz pont, ha egy ajtó rendelkezik vele.
Hogyan kell elképzelni egy ilyen tesztet?
Innováció ide vagy oda, a MABISZ teszteket még napjainkban sem robotok vagy számítógépes szoftverek végzik, hanem hagyományos kéziszerszámokkal, emberi erővel történik a vizsgálat. Így lehet ugyanis a legvalósághűbben lemodellezni egy igazi betörőt, aki szintén hasonló módszerekkel próbálkozna.
A próba során különféle szerszámokat (például csavarhúzót, feszítővasat, hidegvágót, kézi elektromos fúrógépet) használnak, melyeket különféle készletekbe csoportosítanak. A másik fontos tényező pedig az idő, ugyanis nem mindegy, hogy a tesztelt nyílászáró mennyi ideig tud ellenállni a betörésre irányuló próbálkozásnak.
A pontos eszközlistát és időtartamokat helyszűke miatt cikkünkben nem soroljuk fel, de elég annyit tudni, hogy a teszten sikeresen átment ajtókat több kategóriába is be lehet sorolni. A minősítés 5 évre szól, megújítani nem lehet, új vizsgálatot kell kérni. Az eljárás nem kötelező, a gyártók vagy forgalmazók maguk kérvényezhetik a MABISZ-nál.
Mit nyerünk egy minősített ajtóval?
Röviden: valós biztonságot. Míg egy tanúsítvány nélküli nyílászárónál nem lehetünk biztosak abban, hogy valóban képes-e azt a teljesítményt nyújtani, amit a gyártó ígér, addig a minősítéssel rendelkező termékek esetén efelől nincs kétség. Mindemellett lakásbiztosítás kötésénél is jó pont, ha ilyen ajtóval rendelkezünk.