A Rogán Antal által vezetett Miniszterelnöki Kabinetiroda hétfőn társadalmi egyeztetésre bocsájtott egy javaslatot, amivel többek között átírnák a munkavállalói érdekképviseleti tagdíjfizetés önkéntességéről szóló törvényt - számol be a kormányzati javaslatól a 444.hu. Az eddigi szabályok szerint munkáltató a munkavállalók béréből a szakszervezeti tagdíjat a dolgozó írásbeli kérelmére levonta, majd átutalta a munkavállaló által megjelölt szakszervezetnek vagy más érdekképviseletnek.
A mostani kormányzati javaslat ezen annyiban módosítana, hogy jogszabállyal ettől eltérő kivételeket határozhatna meg az állam, és önmagát gyakorlatilag mentesítené a tagdíjutalási kötelezettség alól.
Majd meg is jelöli, melyik szakszervezeteknek nem utalnának tagdíjat a munkavállaló kérsére sem:
- a közalkalmazottak szakszervezeti vagy érdekképviseleti szervezeteinek;
- a kormánytisztviselők szervezeteinek;
- a köztisztviselők szervezeteinek;
- a honvédelmi alkalmazottak szervezeteinek;
- az állami fenntartású egészségügyi szolgáltató az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló dolgozók szervezeteinek;
- a köznevelésben foglalkoztatottak.
Kerestük Boros Péternét, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) elnökét, aki későbbre ígért tájékoztatást.
A javaslatot augusztus 15-ig lehet véleményezni. Ha ebben a formában életbe lép, akkor várhatóan a szakszervezeti tagoknak kell gondoskodniuk arról, hogy a tagdíj eljussok a szervezeteikhez, az állam ebben nem venne részt.
Címlapkép: A Közmunkás Szakszervezet tüntetésének résztvevői Győrtelekről Kocsordon át vonultak Mátészalkára 2015. február 9-én. A demonstrálók „a szegényeket sújtó politika megszüntetését, a vidék leszakadásának megállítását, a közmunkások helyzetének javítását, egy igazságos, szolidáris, szabad Magyarország létrehozását”, valamint a minimálbér emelését és a közszféra dolgozóinak 5 százalékos béremelését követelték. Fotó: MTI/Balázs Attila