A nemzetközi nőnap kiváló alkalom arra, hogy ünnepeljük a tudomány területén alkotó nőket, ugyanakkor rávilágítsunk a nemek közti szakadékra, amely napjaink tudóstársadalmát (is) jellemzi. Az UNESCO jelentése szerint a világ kutatóinak csupán 33%-a nő. Ez az adat éles kontrasztban áll azzal, hogy az egészségügyi és szociális dolgozók csoportjának viszont a 70%-át teszik ki, akik 11%-kal kevesebbet keresnek férfi társaiknál.
A tudomány csak a férfiakat illeti meg?
Az elmúlt években jelentős figyelmet kapott a nemek közötti egyenlőtlenség kérdésköre, és egyre több kezdeményezés jött létre azzal a céllal, hogy kiegyenlítse a mérleget. Ám annak ellenére, hogy az utóbbi években több lány számára lett elérhető a felsőoktatás, a tudományos világban még mindig óriási a nemek közötti szakadék. Az UNESCO felmérése szerint a világ kutatóinak csak 33%-a nő, pedig a felsőoktatásban tanulók között a nemek eloszlása viszonylag kiegyensúlyozott; az egyetemi alapképzésben tanulóknak a 45%-a, a mesterképzésben résztvevők 55%-a és a PhD programot végzők 44%-a hölgy nemű. Ha tudományos karrierről van szó, a nemi szerepekhez fűződő sztereotípiák, a gyerekvállalás és az anyaság mind hozzájárulnak a nők hátrányos megkülönböztetéséhez. Ez többek között olyan programokkal változtatható meg, amelyek a diverzitás népszerűsítésére törekednek és a női szerepek fontosságát hangsúlyozzák a tudományos világban - hangsúlyozza az EIT Health InnoStars.
Noha szép számmal találunk korszakalkotó munkát végző nőket az egészségügyben, a globális kép még mindig elég egyszínű. Néhányan biztosan felteszik magukban a kérdést, miért van szükség a nagyobb női szerepvállalást ösztönző programokra, és azt gondolják, a nemek közti szakadék már nem létező fogalom a tudományos területeken. Számunkra, akik innovációs területen dolgozunk nap mint nap, tisztán látszik, hogy a nők jellemzően még mindig alulreprezentáltak ebben a szektorban, hiszen például az EIT Health programokra jelentkezők között is csak kis százalékban találunk nőket
– mondta Tóth Mónika, az EIT Health InnoStars RIS programmenedzsere. “A tehetségnek és az innovációnak nincs neme. Természetesen minden forradalmi megoldás mögött sokszínű csapatokat találunk, de nagyon fontosnak tartom, hogy bátorítsuk a nőket: jelentkezzenek ötleteikkel, amelyek hozzásegítik a társadalom tagjait a hosszabb és egészségesebb élethez” – tette hozzá.
Valóságshow, Amerika, asszonyság és EP-indítványok - nőként nőkről 2021 hajnalán
Miközben itthon a Való Világ (VV) 10. szériája fut, a miniszterelnök asszonyságnak nevezte Karikó Katalint és egy kormányhirdetésekből élő újság hasábjain a megvert feleségeket egyesek bömbölő nőszemélyekként mutatták be, addig tőlünk messzebbre is zajlik az élet.
Hazánkban a nőknek félretenni sem könnyű
A Mastercard Női Vállalkozói Indexe 2017-ben összesen 5 régióban, Ázsiában, Európában, Amerikában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, összesen 57 országban vizsgálta a női tulajdonú vagy nők által vezetett vállalkozásokat. A kutatás alapján Magyarországon a női vállalkozások aránya 28,1%, vagyis
A szakadékok között programok képeznek hidakat
Mint például az EIT Health Women Entrepreneurship Bootcamp programjára, melynek célja hogy összekösse a nők által vezetett vagy társvezetett start-upokat, a mentorok és befektetők hálózatával. A héthetes program során – amelynek négy helyszíne Galway, Coimbra, Barcelona és London lesz – intenzív tréninggel, mentorálási és kapcsolatkötési lehetőségekkel segítik a jelentkezőket, akik március 16-áig pályázhatnak a lehetőségre.