Nunkovics Tibor, a Jobbik környezetvédelmi politikusa zöld kihívás elé állítja a legnagyobb ellenzéki parlamenti frakciót; a jobbikos politikusoknak azt kell megmutatniuk, mit tesznek a mikrokörnyezetük megóvása érdekében. A parlamentbe néhány héttel ezelőtt bekerült fiatal politikus azzal is példát mutatott, hogy elkezdte visszaszorítani a Jobbik-frakció műanyagpalack-felhasználásnak mennyiségét. Nunkovics Tibort kérdeztük.
Honnan jött a green challenge ötlete?
A közösségi médiában számos kihívással lehet találkozni, amelyek gyakran csak egymás szórakoztatására történnek. A Jobbikban viszont úgy gondoltuk, hogy szólhatna ez a környezetvédelemről, és bemutathatnánk, hogy mi, politikusok, a mindennapi életvitelünkkel hogyan járulunk hozzá fenntarthatósághoz, például hol és hogyan vásárolunk, mennyi műanyaghulladékot termelünk. Vannak nagyon fontos, mégis apró fortélyok, amelyeket – némi odafigyeléssel - mindenki tud alkalmazni a hétköznapokban. Tippekkel szeretnénk hozzásegíteni az embereket, hogyan tudják megóvni a saját mikrokörnyezetüket.
Nyilván, a klímaváltozás hatásait globálisan kell kezelni, ugyanakkor a hatások visszaszorításáért helyi szinten is lehet tenni, például rákényszeríteni a nagyvállalatokat, hogy kevesebb műanyagot állítsanak elő, illetve fogják vissza az élelmiszerpazarlást.
Milyen vállalások lesznek?
Én például kulacsból iszom a vizet, nem szeretem a műanyagpalackokat. Persze, az nem várható el senkitől, hogy ha a nagy hőségben megszomjazik, ne menjen be egy boltba, és vásároljon egy félliteres ásványvizes palackot, hiszen annak egészségügyi okai is vannak. Nem tartom magam szuperzöldnek, és az sem várható el, hogy 100 százalékban csökkentsük a műanyag-felhasználást, ugyanakkor azt lépésről-lépésre racionalizálnunk kell.
Nyár közepén lettem országgyűlési képviselő, és az egyik első dolgom az volt, hogy jeleztem a frakcióvezetés felé, folyamatosan csökkenteni kell a műanyagpalackjaink felhasználásának számát, egészen addig, amíg el nem érjük a nullát. Örömmel látom, ez a folyamat elindult, többek között köszönhetően annak is, hogy növeltük az ivóvízautomatáink számát.
Egyébként a Jobbik frakciójának jelentős része részt fog venni a zöld kihívásunkban. Én is kíváncsian várom, hogy a frakciótársaim mivel készülnek. Sokan mondták, hogy már most megvan a saját ötletük, ami szerintem bizonyítja, a magyar társadalom jelentékeny részében érzékelhető a zöld gondolkodás, csak egy kicsit fel kell azt erősíteni. Mi ehhez biztosítunk szakmai hátteret, muníciót. Egy-egy kihívás teljesítésére három nap áll a rendelkezésre, az eredményeket pedig megosztjuk a közösségi médiában.
Ha már az egyéni felelősségvállalásról beszéltünk, az egy országgyűlési képviselőtől sokszorosan elvárható lenne.
Szerintem is. Egy politikusnak a munkássága a példamutatásból kell álljon, mértékletességre kell törekednie, és meg kell mutatnia, hogy becsületesen szolgálja az embereket. Igaz ez a környezettudatosságra és a korrupcióra is.
Ha az emberek azt látják, hogy egy olyan politikus, akit esetleg tisztelnek, akinek követik a munkásságát, tesz a mikrokörnyezete megóvásáért, az gondolatébresztő lesz szélesebb rétegekben is.
Ezeket a tapasztalatokat hogyan lehet majd érvényesíteni a politikai színtéren annak érdekében, hogy valódi változás történjék?
A környezetvédelem lehet egy közös pont, hiszen a klímaváltozás elleni küzdelem pártpolitikán felüli kérdés. Az ellenzéki oldalon vannak olyan politikusok, akik visznek zöld ügyeket, ugyanakkor a jobboldalon a Jobbik az egyetlen politikai erő, aki már hosszú évek óta foglalkozik a környezetvédelem fontosságával, Kepli Lajos nagyon sokat tett ehhez hozzá. Persze, jó lenne ezt az ökotudatosságot a kormánypártokra is kiterjeszteni: reméljük, ha egy-egy zöld kihívás eltalál egy kormánypárti képviselőt, akkor azt meg fogja csinálni, és ő is értékelni fogja a hasznosságát.