Orbán szerint több "egyébként jó szándékú és Magyarországgal szimpatizáló" közéleti szereplő hazugságokon alapuló nyilatkozatokat.
"A valótlanságok között szerepel, hogy Magyarországon a kormány egyetemet zárna be, és tanszabadságot sértően akarna beavatkozni bármely felsőoktatási intézmény működésébe"
- idézi a miniszterelnököt a portál.
A levél szerint ez az információ "Soros Györgyhöz tartozó szervezetektől, illetve személyektől származik".
Weber szerdán a Twitteren üzent: az Európai Bizottságnak kell értékelnie a magyar felsőoktatási törvény módosítását, a magyar kormánynak pedig tiszteletben kell tartania a döntést és annak megfelelően kell eljárnia.
.@EPPGroup demands @EU_Commission to assess HU Education law. EU needs an independent serious evaluation rather than party political debates
— Manfred Weber (@ManfredWeber) 2017. április 5.
Weber megszólalása előtt az EPP-frakció belső levelezésben is éles vita tört ki CEU ügyben: magyar néppárti képviselők egy csoportja indította a az eszmecserét, és arra kérték párttársaikat, ne higgyék el, hogy a kormány meg akar szüntetni egy egyetemet – írja a Politico.
"Ahogy George Orwell Állatfarmjának világában, vannak egyenlőek és egyesek, akik egyenlőbbek a többieknél"
- írták a képviselők, utalva arra a kormányzati érvre, amely szerint a CEU előjogokat élvezett, és ezeket kívánják megszüntetni.
A Politico által hivatkozott levelezés kissé eldurvult, legalábbis Frank Engel luxemburgi néppárti képviselő a végére dühösen kifakadt:
"Felejtsétek már el ezt a hülyeséget! Tudjuk, hogy mi történik, és miért. Miért nem léptek ki az EPP-ből és az EU-ból is a saját feltételeitek szerint? Egyébként is kifelé tartotok már gyakorlatilag és tényszerűen. Menjetek! Kérlek, menjetek!"
Eközben az Index szerint rendőr kereste fel a vasárnapi CEU melletti tüntetés egyik külföldi résztvevőjét, a keddi élőlánc egy magyar szervezőjének lakásánál pedig feltűnt egy egyenruhás a demonstráció reggelén.