A gazdasági napilap csütörtöki cikke szerint az adósságkezelő a 2013 óta működő programban csak tavaly decemberben adott el az áprilisinál többet egy hónap alatt, míg szeptemberben hajszálra ugyanennyit.
A magyarországi letelepedési engedélyhez a korábbi 250 ezer euró helyett 2015. január 1-jétől már legalább 300 ezer euró értékben kell jegyezni a kötvényekből.
Az idei értékesítések az áprilisi meglódulás ellenére elmaradtak az egy évvel korábbitól. A kötvényekért a letelepedni szándékozók által kifizetett 62,1 millió euróból 56,1 millió, azaz közel 17,7 milliárd forint folyik be a költségvetésbe, a többi a kötvényekre vevőket kereső négy társaságot illeti meg. Az ő hasznukat növeli még az a 45 ezer eurós kezelési költség is, amelyet fejenként kérnek el a kötvényt vásároló külföldiektől, akiknek mintegy 85 százaléka kínai, 7 százaléka pedig orosz.
Remek üzlet valakiknek
2015-ig a HSSDF 2902, a VolDan 233, az Arton 176 letelepedési kötvényt adott. A cégek összbevétele még szerény becslések szerint is több mint 70 milliárd forintra rúgott.
A 300 ezer euróért és 40-60 ezer eurós ügyintézési díjért megvásárolható, európai tartózkodást nyújtó letelepedési kötvény 2013-as bevezetése óta elképzelhetetlenül jövedelmező bizniszt jelent azon kevesek számára, akik forgalmazói jogosítványhoz jutottak. A pályáztatás nélkül helyzetbe hozott kiváltságosok ügyletenként 80-90 ezer euró tiszta hasznot kasszíroznak, ami jóval több, mint az államé.
Azonban a törvény előírja, hogy ezen vállalatok tulajdonosi hátterét átláthatóvá kell tenni. A piacot jelenleg lefedő három nagy szereplő közül a BorsodChem tulajdonosaihoz köthető, a kínai piacon érdekeltségekkel bíró, kajmán-szigeteki HSSDF meg is felel a kritériumnak (az egész kötvénykonstrukció ennek a cégnek a fejéből pattant ki, és ők járták ki Rogán Antalnál, hogy a jelenlegi formában valósulhasson meg).