Navaz Sarif pakisztáni és Narendra Modi indiai miniszterelnök a BRICS-csoport (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán, Oroszország, Tádzsikisztán és Üzbegisztán) egymást követő csúcstalálkozóján vesz részt a baskírföldi városban.
Modi elfogadta Sarif meghívását a Dél-ázsiai Regionális Együttműködési Szövetség (SAARC) jövő évi iszlámábádi csúcstalálkozójára. Több mint egy évtized óta ez lesz az első indiai miniszterelnöki látogatás a szomszédos Pakisztánban.
A politikusok elítélték a terrorizmus minden formáját, és egyetértettek abban, közösen kell fellépni, hogy megszabadítsák a térséget ettől a csapástól. A találkozó baráti légkörben folyt, a felek véleményt cseréltek a kétoldalú kapcsolatokról és a térségbeli helyzetről.
Modi és Sarif megállapodott abban, hogy nemzetbiztonsági tanácsadóik és a hadseregek hadműveleti parancsnokai hamarosnak tárgyalni fognak egymással.
A két, atomfegyverrel rendelkező szomszédos ország közötti viszony hosszú évtizedek óta ellenséges, és tovább romlott a nacionalista Narendra Modi egy évvel ezelőtti hatalomra kerülése óta. Még feszültebbé tették a kapcsolatokat az elmúlt egy évben megszaporodott kasmíri határvillongások. A pénteki kormányfői találkozó előestéjén is történt incidens a térségben: egy pakisztáni orvlövész lelőtt egy indiai határőrt Kasmír északi részén.
Kasmír fel van osztva a nagyobbrészt hinduk lakta India és a zömmel muzulmán lakosságú Pakisztán között. 1947 óta, amikor India függetlenné vált, és Pakisztán létrejött, a két ország három háborút vívott egymással, ebből kettőt Kasmírért. Legutóbb 2003-ban kötöttek fegyverszünetet, de azóta is gyakoriak a fegyveres villongások a határ mentén.
A két miniszterelnök ufai megbeszélésen más, ugyancsak viszály tárgyát képező kérdésekről is szó volt. Megállapodás született arról, hogy Pakisztán elengedi a fogva tartott indiai halászokat, akik általában véletlenül tévednek Pakisztán felségvizeire, ahol őrizetbe veszik őket. A miniszterelnökök nemzetbiztonsági tanácsadóinak megbeszélésén szó lesz arról, hogyan lehet elősegíteni a 166 halálos áldozatot követelő 2008-as mumbai terrortámadások tetteseinek felelősségre vonását.