A lap utánanézett: Palkovics évekig kapott havi 800 ezer forintos fizetést az MTA-tól és az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetétől (SZTAKI).
A Magyar Tudományos Akadémiával háborúban álló miniszer, aki leválasztaná a kutatóintézeti hálózatot, 2006-ban lett az MTA levelező, 2013-ban pedig rendes tagja, majd 2000-től a SZTAKI munkatársa.
A Magyar Narancs szerint utoljára 2014-ben publikált Palkovics, akinek rendes tagként havi 455 ezer, a SZTAKI-s munkáért 800 ezer forint járt 2018 júniusáig. Innentől kezdve már nem állt szerződéses kapcsolatban.
Ugyanakkor az Átlátszó által kikért szerződésekből kiderül: utóbbi munkájának feltétele lett volna évi két publikáció, vagyis három és fél évig úgy kapta a pénzt, hogy nem teljesítette a feltételeket.
A Magyar Narancs emlékeztet rá: tudományos tevékenységet nem is nagyon végezhetett, hiszen 2014 és 2018 között oktatásért felelős államtitkárként dolgozott az Emberi Erőforrások Minisztériumában, emellett 2016-tól kormánybiztos is, ám a SZTAKI-s fizetését még ekkor is felvette.
Az MTA és a kutatóintézetei körül kialakult helyzetről olvassa el alábbi interjúnkat:
Ez nem pár ezer kutató, hanem tízmillió ember jövőjéről szól - interjú az MTA-ügyről Stefano Bottonival és Brenner Kolomannal
Kapitulál az MTA vezetése, vagy éppen most kezdődik az igaz küzdelem? Lehet-e méltányos kompromisszumot kötni a hatalommal? Mi jöhet, ha Lovász László lemond? Hogyan lesz korszerű fékrendszer az ógörög leckéből és dróntechnológia a halak kutatásából? Mi köze a kutatók küzdelméhez a hidegburkolónak és a kamionosnak?
(Címlapfotó: Béli Balázs/Alfahir.hu)