A holokauszttal kapcsolatos ismereteket és a kisebbségek megítélését számszerűsítő felmérés készítői az úgynevezett Bogardus-skálát használták, amin az 1-es a legmagasabb (családtag) fokú elfogadást, míg a 7-es a legkisebbet (nem kellene Romániába jönniük) jelenti.
A csütörtökön közzétett adatok szerint a legkisebb elutasítottság a zsidókkal szemben mutatkozik, ez mindössze 3,8-as érték,
a legnagyobb mértékben az arabok jelenlétét utasítja el a román társadalom, ez a két évvel ezelőtti 4,8-ról 5-re ugrott.
A magyarok elutasítottsága 4-ről 4,1-re növekedett, míg a cigánysággal szembeni ellenszenv 5-ről 4,8-ra csökkent.
Két éve csupán a megkérdezettek 26 százaléka mondta, hogy nem akar magyarokat látni az országban (legfeljebb turistaként tűrné meg őket), arányuk mára 29 százalékra nőtt.
Ezzel párhuzamosan 18-ról 14 százalékra csökkent azok aránya, akik elfogadnának egy magyar családtagot, és 16-ról 12 százalékra azoké, akik nem zavarna, ha magyar lenne a szomszédjuk.
A magyarság megbecsülése is nagyot zuhant: a tavalyelőtti 10-ről 5 százalékra apadt azok aránya, akik a román társadalom értékes tagjainak tekintik a magyarokat, 31-ről 33 százalékra nőtt viszont azok aránya, akik problémaforrást vagy éppenséggel fenyegetést látnak bennük.