Soha nem volt még ilyen közel a Fideszhez a Jobbik

Az Iránytű Intézet januári közvélemény-kutatása alapján a teljes népesség körében a Fidesz-KDNP 23%-on áll, míg a Jobbikra a teljes népesség 16%-a szavazna. Soha nem volt még ilyen kicsi a különbség.

 
 
Az MSZP jelenleg is a baloldal legnagyobb ereje 8%-os támogatottságával, melyet az LMP követ 5%-kal. A DK támogatottsága a teljes népességen belül 4, az Együtté 2, egyéb pártoké szintén 2, míg a PM 0,5%-ot tudhat maga mögött.
 
A választók 11%-a biztosan nem venne részt egy jövő vasárnapi országgyűlési választáson, 13% titkolja preferenciáját, 16%-a pedig nem rendelkezik szilárd pártpreferenciával, bizonytalan.

Tovább csökkent a Fidesz népszerűsége

 
Az adatok igazodnak a más közvélemény-kutatók által is megerősített trendekhez; az adatok arra engednek következtetni, hogy az önkormányzati választásokat követő folyamatok az újév elején is folytatódtak. A Fidesz-KDNP szavazótábora az elmúlt három hónapban mintegy 11 százalékponttal csökkent a teljes népességen belül, míg a Jobbik 1-2 százalékpontos erősödést tudhat magáénak. A Jobbik és a Fidesz-KDNP között a valaha volt legszűkebb különbséget mértük. A korábbi baloldali összefogás pártjai (MSZP-DK-Együtt-PM-MOMA) a teljes népességben, illetve a pártot választani tudók körében nem érik el a Jobbik szavazótáborának méretét, ellenben a biztos szavazók körében négyük (MOMA nélküli) együttes támogatottsága már meghaladja a Jobbikét. Az LMP kis mértékben ugyan, de profitált az elmúlt hónapok eseményeiből.

Ahol már a Jobbik az első

A mérés megerősíti az egyik közvélemény-kutató januári állítását, mely szerint bizonyos társadalmi szegmensekben a Jobbik megelőzte a Fidesz-KDNP-t. A kis- és középvárosok (10000-30000 fő közöttiek), szakmunkásképzőt végzettek, 18 és 30 év közöttiek körében a Jobbik a vezető erő. A két párt támogatottsága megegyezik a legmagasabb iskolai végzettségüket tekintve érettségizettek, illetve a 30-40 esztendősek között. A baloldali összefogás pártjai a nyugdíjas korúak körében közelítik meg a Fidesz-KDNP-t. Az LMP a fiatalok körében harmadik erő, szavazótáborának több mint fele Budapestre és a megyei jogú városokra korlátozódik, az önkormányzati választások óta e jogállású településeken erősödött leginkább.
 
 
A biztos szavazó pártválasztók 39%-a támogatja a Fidesz-KDNP-t, 24%-a a Jobbikot. Az MSZP a biztos szavazó pártválasztók 15, a DK 8%-át tudhatja maga mögött. Az LMP-re voksolna 7, az Együttre 4%-uk, míg egyéb pártok támogatottsága 2, a PM-é 1%-on áll. A szavazótáborok aktivitásban tapasztalható különbségei révén a baloldali összefogás pártjai – összesítve – megelőzik a Jobbikot. A leggyengébb átlagos aktivitással az LMP és a Jobbik fiatalosabb korszerkezetű szavazóbázisa rendelkezik.
 
 
A pártot választani tudók köre annyiban bővebb, mint a pártot választani tudó biztos szavazóké, hogy nemcsak egy hipotetikus jövő vasárnapi választásokon biztosan résztvevőket tartalmazza, hanem azokat is, akik „valószínűleg elmennének”, vagy „valószínűleg nem” választani; tehát a biztos szavazóknál bővebb halmazról van szó. A szavazástól teljes mértékben elzárkózók nem szerepelnek a fenti ábrán sem. A pártválasztók körében a Fidesz-KDNP 38%-os támogatottságnak örvend, míg a Jobbikra voksolna a pártot választani tudók 27%-a. Az MSZP 14, az LMP 8%-on áll. A DK-t támogatná a pártválasztók 7, az Együttet 4, egyéb pártokat 3%-a, míg a PM csupán 1%-ot tudhat maga mögött.