Stummer János, a Nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke Facebook oldalán hívta fel a figyelmet egy rendkívül veszélyes jelenségre, amit saját tapasztalata is megerősít, miszerint
A magyar néppárt országgyűlési képviselője posztjában azt írja, sok, választókerületében élő aggódó szülő jelezte neki a problémát az utóbbi napokban, majd személyes tapasztalatát is megosztotta, amikor a féléves kisgyermekének Fenistil csepp után szaladgált Csabán, és hat gyógyszertárból hatban nem volt ez a csepp, ami enyhítette volna a kruppos köhögését.
Mint felidézte, az egyik patikából azzal küldték el, hogy érdeklődjön majd február 18. után, addigra talán lesz megint. Végül egy tiszalöki faluvégi gyógyszertárban a sógornője talált egyet abból a Fenistilből, amiért hétfő reggel 8-kor már sorban állt.
A jobbikos politikus kifejtette,
többen megerősítették, hogy az említett gyógyszeren kívül a Nurofen szuszpenziót, a Milumil HA tápszert, a Nutrilont, a Sinupret, az Aerius-szirup, illetve a különböző krémek alapanyagait sem lehet jóformán sehol kapni jelenleg.
Bejegyzésében hangsúlyozta, biztos abban, hogy a felsorolása nem teljes, de az világosan látszik belőle, hogy bizony gond van. Ezt alátámasztja az a több mint 30 komment, amelyben szülők azokról a készítményekről írnak, amik hiánycikkek.
"Miniszterelnökünk attól sem riad meg, ha hatósági árakkal kell a piacot szabályozni, ráadásul épp a múlt héten mondta, hogy szerinte a világon a gyerek a legfontosabb" - mutatott rá a helyzet fonákságára a Békés megyei ellenzéki képviselő.
A Parlament oldalán olvasható dokumentumában kifejtette, a háziorvosok telefonos diagnosztikája mellett a felelős szülők kénytelenek sokszor azzal szembesülni a patikákban, hogy nem tudják beszerezni a felhőbe rögzített gyógyszereket, így együttesen pedig joggal érezhetik magukat kétségbeejtő helyzetben. Éppen ezért azt kérdezte, hogy mit tett a Kormány az utóbbi hetekben annak érdekében, hogy ezek a gyermekek számára fontos készítmények a patikákban újra a szülők rendelkezésére álljanak.
Hozzátette, reméli, hogy a figyelemfelhívó kérdést kormányzati intézkedés követi majd.
Megkerestük az Országos Gyógyszerészeti Intézetet (OGYIÉ), meg tudják-e erősíteni, hogy a felsorolt gyógyszerek valóban nem kaphatóak, illetve hogy mikorra várható, hogy ezek ismét elérhetőek legyenek a patikákban.
Az alábbi kérdéseket tettük fel:
- Tudnak-e a problémáról az említett gyógyszerek esetében?
- Mi az oka a hiánynak?
- Milyen intézkedéseket tettek az elmúlt időszakban a probléma megoldása érdekében? És mit terveznek a jövőben?
- Mikorra várható, hogy a gyógykészítmények ismét a patikák polcain legyenek?
Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ, amint reagálnak, frissítjük írásunkat.