Tegnap felkerült egy rendőrségi műsor előzetese, amelyben látható volt, ahogy a brüsszeli rendőrök feltartóztatják az illegális melegorgiáról menekülő Szájer Józsefet. Így az elmúlt 24 órában ismét felerősödtek azok a kormányzati hangok, fideszes narratívák, melyek olyan felelősséget vállaló politikusként próbálják bemutatni a bukott EP-képviselőt, akit kelepcébe csalt egy ismeretlen titkosszolgálat. Erre példaként a helyszínen forgató TV-stáb jelenlétét hozzák fel. De vajon sikerül nekik átfesteni a valóságot? Mindenesetre megpróbálják.
Videón, ahogy elkapják a brüsszeli homoszexuális szexpartiról menekülő Szájert
Exkluzív felvételeket ígér Szájer József őrizetbe vételéről a flamand VTM televízió. A Bargoens prudukciós iroda ugyanis tavaly decemberben rendőrökkel forgatott, amikor rendőrségi razziát tartottak a Brüsszel belvárosában tartott orgián - írta az Euronews. A portál szerint a videót a "Flikken BXL" nevű műsorban ma este mutatják be, de már most látható a vtm.be oldalon.
De, ami ennél is fontosabb, az a háttérben meghúzódó...
"Mi, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportjának tagjai a magunk és a teljes politikai közösségünk nevében köszönetet mondunk Szájer Józsefnek, akinek döntő szerepe volt abban, hogy a magyar polgári konzervativizmus és kereszténydemokrácia elfoglalhassa az őt megillető helyet az európai politikai színtéren".
A kormánypártok 2020. november 29-ei, vasárnapi közleményét az elmúlt négy hónapban alaposan megrágta az idő. S nemcsak azért, mert azóta a Fidesz már nem tagja a Néppártnak, illetve Szájer József pedig kilépett mindkét pártból, de azért is, mert november vége óta alaposan megváltozott a kormányzati hozzáállás az illegális brüsszeli melegorgiáról az ereszen menekülő Szájerrel kapcsolatban.
Stílszerűen,
Szájer öt napja
- 2020. november 27-én, pénteken,
Szájer József, akkori fideszes EP-képviselő 24, többségében férfitársával részt vesz egy melegorgián, ezzel megsértve a szigorú brüsszeli kijárási korlátozásokat. A szomszédok kihívják a rendőröket, akik megjelennek - egy, a rendőri munkát dokumentáló tévéstábbal. Szájer József a helyszínről menekülni akar, de a rendőrök elfogják (erről mutattak be tegnap videófelvételt), táskájában a rendőrség extasy tablettát talált a táskájában, majd az eljárást lefolytatták, szóbeli figyelmeztetésben részesítették és hazavitték a politikust.
- 2020. november 28., szombat.
Valójában a sztori legfontosabb napja. Elképzelhető, hogy Szájer József nem szólt senkinek a péntek esti zűrről? Se a háromévtizedes barátainak, akik közül Orbán Viktor a magyar miniszterelnök, és a Fidesz elnöke, se pedig a hazai hatóságoknak, hogy egy ellenérdekelt titkosszolgálat esetleg rádolgozott? Vagy tényleg arra gondolt a rendkívül tapasztalt európai politikus, hogy a rendőri razziából, igazoltatásból nem lesz hír, miközben filmezte őt egy stáb? Nehezen hihető.
- 2020. november 29-én, vasárnap
- úgy tűnt, a semmiből jött a hír - Szájer József lemond. Akkori magyarázata szerint döntése egy
"hosszabb ideje tartó gondolkodás végére tesz pontot".
Hangsúlyozta azt is, hogy
sőt, belengette azt is, hogy új feladatait - amelyekről később ad tájékoztatást - az eddigi elkötelezettséggel és elszántsággal fogja teljesíteni. A bejelentés elvileg mindenkit meglepett, mindenesetre ma már valóban tragikomikus visszaolvasni a már hivatkozott fideszes közlemény egy másik búcsúmondatát:
"a legismertebb és legelismertebb magyar európai parlamenti képviselővé vált".
Valóban...
- 2020. november 30., hétfő.
Utólag már gyanús, hogy túl nagy volt a csend a kormánysajtóban. Semmi találgatás, interjú, elemzés nem jelent meg az Alaptörvény megszövegezőjének - elvileg váratlan - visszavonulásáról. Egyedül a Pesti Srácok hozott le egy - szokás szerint téves ATV-s - értesülést az utódlásról; nem Kovács István lett az új fideszes EP-képviselő. Mindenesetre még csak utalás szintjén se jelent meg semmi, hogy a kormánypártokkal szemben bármi is készülne Brüsszelben - jogállamisági vita ide, vagy oda.
- 2020. december 1-én, kedden,
kora délután jelentek meg a magyar sajtóban az első hírek, hogy két belgiumi újság is arról írt, hogy Szájer József is részt vett egy pénteki illegális brüsszeli homoszexuális szexpartin, aminek végül a helyi rendőrség vetett véget. Természetesen, az ellenzék kapott a lehetőségen, jöttek a nyilatkozatok, a hírportálok pedig egyre több részletre derítettek fényt. A kormánysajtó azonban csendben volt, egészen délután fél 4-ig; akkor jelent meg ugyanis Szájer József bocsánatkérő közleménye. Négy nappal az ereszkedése után Szájer József így látta a világot:
"Vasárnap bejelentett lemondásommal levontam a személyes és politikai következtetést. Megkövetem a családomat, kollégáimat, a választóimat. Kérem őket, hogy botlásomat, harminc éves kitartó és elkötelezett munka fényében értékeljék".
Láthatóan a központi kommunikációnak sem volt egyéb narratívája, megúszósra próbálták venni a dolgot:
"Szájer József helyes döntést hozott, amikor lemondott Európai Parlamenti képviselői tisztségéről. Az egyedüli helyes döntést hozta meg. Döntését tudomásul vesszük, mint ahogy tudomásul vesszük azt is, hogy bocsánatot kért családjától, a politikai közösségétől és a választóktól."
Amikor a Fidesz sem próbált összeesküvés elméleteket gyártani
A titkosszolgálati szál olyannyira nem volt még elfogadott a fideszes berkeken belül sem, hogy Hidvéghi Balázs EP-képviselő szerda reggel (december 2-án) a Kossuth rádióban arról beszélt, hogy megdöbbenéssel és szomorúsággal hallott a történtekről, ugyanakkor hozzátette: nagyra becsüli és tiszteli Szájer József politikai tevékenységét, mert szerinte kimagasló munkát végzett, amit az ellenfelei is elismernek.
"Esendő ember. Az vesse rá az első követ, aki bűntelen"
"Amit Szájer József képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele. Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni és megtagadni, de cselekedete nem elfogadható, és nem védhető. A történtek után az egyetlen helyes döntést hozta, amikor bocsánatkérés mellett európai parlamenti mandátumáról lemondott, és a Fideszből kilépett. Döntését tudomásul vettük" - nyilatkozta szerda délután a Magyar Nemzetnek a miniszterelnök.
Az eltelt hónapokban viszont már igyekeznek azt a narratívát erősíteni, miszerint az egész kereszténydemokrata politika(i elit) lenne az áldozat, és Szájer József pedig a hős, gerinces férfi, aki vállalta a felelősséget. Mint látjuk,
Azaz, ha nem szivárog ki Szájer József neve a belgiumi lapokban, valószínűleg ma is épp a kereszténydemokráciáról papolna mondjuk a Bayer-showban. De nem így lett, és a vasárnap nagyot hazudó fideszest kedden utolérte a sánta kutya.
{"preview_thumbnail":"/sites/default/files/styles/video_embed_wysiwyg_preview/public/video_thumbnails/JtF1rqO98Io.jpg?itok=VOxZnJtz","video_url":"https://www.youtube.com/watch?v=JtF1rqO98Io&ab_channel=Mexpress","settings":{"responsive":1,"width":"854","height":"480","autoplay":0},"settings_summary":["Beágyazott videó (Alkalmazkodó)."]}
A valóság átfestése - szivárványos pomponsapkában
Mindenesetre, március végére már profibb volt a kormánypropaganda, és a Szájer-elfogását bemutató videó kapcsán egyből visszatámadtak, és azt próbálták sulykolni, hogy "professzionális tv-stáb kísérte a rendőröket Szájer József elfogásakor", és ezért "egyre nyilvánvalóbb a titkosszolgálati akció". Az Origo cikkét aztán átvette a fideszes vidéki sajtóhálózat, de a Magyar Nemzet szerint is „véletlenül” tévéstáb jelenlétében állították elő Szájer Józsefet, valamint Pesti Srácok is "micsoda véletlenről" írt. Érdekes, hogy még Schiffer András ex országgyűlési képviselő is ezt a részletet emelte ki az ügyből, holott a flamand VTM televízió honlapján a "Flikken BXL" nevű műsor előzetese jelent meg. A Bargoens produkciós iroda novemberben a brüsszeli rendőrökkel forgatott. Amúgy, aki olvasta a beszélgetés leiratát, láthatta, hogy sem a rendőrök, sem a stáb nem tudta, kit is rejt a pomponos sapka.
"Nos, akinek mindez nem egyértelmű és nem ordító manipuláció, az teljesen hülye. Vagy ellenzéki skribler. Ami teljesen mindegy, amúgy…"
- ezzel zárta mai, Micsoda véletlen! című jegyzetét a már megénekelt Bayer Zsolt, annak a kormányzati médiagépezetnek a dühösembere, aminek a stábjai valóban kéretlenül szoktak megjelenni magánemberek lakása előtt. Nem véletlenül.