Franciaország megszerezte a partnerektől a szükséges támogatást abban a három kérdésben, amelyet kiemelten fontosnak tart - jelentette ki "Eltökélten, gyorsan és energikusan kell cselekednünk" - tette hozzá.
"Erőteljes, operatív döntéseket hoztunk" - mondta a miniszter, és úgy vélekedett, hogy ezek hatása már az év vége előtt meg fog mutatkozni.
A miniszteri tanácskozásról kiadandó közös állásfoglalás - amelynek a tartalmát illetően alacsonyabb szinten már az előző napokban megállapodás született a tagországok között - arról rendelkezik, hogy az EU külső határain haladéktalanul bevezetik a módszeres utasellenőrzést, mégpedig azok tekintetében is, akiket megillet a szabad mozgás joga.
A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez tartozó 26 EU-tagország polgárait eddig az unió külső határain is csak nagyon lazán ellenőrizték: az autósnak az ellenőrzőpontnál csupán lassítania kellett, és esetleg fel kellett mutatnia az úti okmányát. Ezentúl az ilyen dokumentumok tartalmát szisztematikusan összevetik a bűnügyi és biztonsági adatbázisokkal.
A külső határok szorosabb ellenőrzésének elhatározása mellett egyetértés született abban is, hogy megteremtik a légiutasadatok megosztásának mechanizmusát, továbbá visszaszorítják a lőfegyverek csempészetét.
A pénteki rendkívüli uniós bel- és igazságügyi miniszteri ülést a franciák kérték az egy héttel ezelőtti párizsi merényletek nyomán.
Közleményt adott ki a találkozóról a magyar belügyi tárca is. Ebben kiemelte, hogy Magyarország a legteljesebb mértékben szolidáris Franciaországgal, és minden intézkedést támogat, amelynek révén az EU-ban erősödhet a biztonság.