Szijjártó Péter külügyminiszter valószínűleg nem karrierje legdicsőbb és legnyugodtabb napjait éli manapság. Nem elég, hogy kollégáinak a 444 szerkesztősége mellé szervezett titkos találkozóval sikerült csúfos módon megbukniuk, minisztériumának magyarázatképpen pedig mindössze egyetlen pökhendi összetett mondatra futotta, őt magát egy nemzetközi biztonságpolitikai rendezvényen égették szénné Pozsonyban.
Szijjártó a GLOBSEC-fórumon vett részt egy panelbeszélgetésen cseh, román és szlovák politikusokkal, ahol az Orbán-kormány CEU elleni hadjárata is szóba került.
Az Új Szó beszámolója szerint a kellemetlen percekre azt követően került sor, hogy a magyar külügyér kifejtette: az Orbán-kormány egyáltalán nem üldözte el a Soros György alapította egyetemet a felsőoktatási törvény 2017-es, komoly negatív visszhangot kiváltó módosításával, a CEU képzései pedig nincsenek is akkreditálva az Egyesült Államokban.
Ezt követően kapta ugyanis kézhez a mikrofont a közönség soraiban Timothy Garton Ash Kelet-Európa-szakértő, a University of Oxford történész professzora, aki így reagált a fideszes politikus mosakodására:
"Amit ön a CEU-ról mondott, egyszerűen nem igaz. A teremben tartózkodó személyek legnagyobb része tudja, a CEU-t arra kényszerítették, hogy elhagyja Magyarországot."
Szijjártó Péter azonban nem jött zavarba, és válaszul
Timothy Garton Ash ezután számon kérte Szijjártó Péteren a Magyar Tudományos Akadémia kifosztását, a kutatóintézetek elvételét célzó kormányzati kísérleteket.
A külügyminiszter ezeket a vádakat azzal próbálta hárítani, hogy az MTA ezután is szabadon rendelkezhet a saját bevételéből származó források felett, az állam által adott támogatás felhasználásába azonban az Orbán-kormány is bele akar szólni.
A magyar jogállamiságot érő kritikákat pedig annyival igyekezett elintézni, hogy
Az Európai Néppárt is szóba került
A külügyi tárcavezető elmondta, hogy uniós szinten nyitottnak látja a Fidesz és a Matteo Salvini nevével fémjelzett populista mozgalom közötti együttműködést, de nem akarják feladni az Európai Néppártban (EPP) betöltött - jelenleg éppen felfüggesztett - tagságukat.
Szijjártó szerint inkább az EPP-nek kellene nyitottnak lennie arra, hogy összefogjon más, jobboldali formációkkal.
Szijjártó Európa legnagyobb kihívásának a migráció problémáját tartja, a környezetvédelmi, klímaváltozási kérdésekre pedig szerinte a gazdasági célokat szem előtt tartva kell válaszokat keresni.
Szijjártó már aggódhat: Amerika ismét pénzzel támogatná a kelet-európai független sajtót | Alfahír
A Népszava információi szerint újra kiírta a független kelet-európai sajtót támogató pályázatát az amerikai külügyminisztérium, melyre június 24-éig lehet jelentkezni. A támogatás összege 700 ezer dollár, vagyis mintegy 200 millió forint. A programra magyar, szlovák, bolgár, horvát, szlovén, lengyel és román újságírók és szerkesztőségek pályázhatnak.