"Nem tudom elképzelni, hogy a jelenlegi helyzetben - amikor Washington féktelenül a világuralmat hajszolja és arra törekszik, hogy mindenhol jelen legyen és a kérdéseket kizárólag az ő feltételei szerint oldják meg - az Egyesült Államok fizikailag, maradéktalanul és vitathatatlanul elhagyja katonai értelemben Szíriát" - idézte a diplomata szavait a TASZSZ orosz hírügynökség.
Rjabkov közölte, hogy a szíriai téma több aspektusáról hamarosan újabb orosz-amerikai egyeztetés lesz, bár arról nem feltétlenül tájékoztatják majd a nyilvánosságot.
Nem olvasták az újságot?
Donald Trump korábbi bejelentése után ugyan tényleg arról volt szó, hogy 60-100 napon (bár Trump eredetileg csak 30 napot akart) belül kivonulhat a nagyjából kétezer amerikai katona Szíriából, a felállás azóta jelentősen megváltozott. Az történt, ami szokott: Trump véleménye általában azon múlik, hogy kivel beszélt utoljára.
Recep Tayyip Erdoğannal telefonon egyeztetett, a török elnök meggyőzte arról, hogy bízza csak Ankarára Szíriát, majd Trump azonnal (december 19.) bejelentette a kivonulást. Trump viszont hat nappal karácsony után együtt ebédelt Lindsey Graham republikánus szenátorral, aki Washingtonban az egyik legbefolyásosabb személy, ha kül- és katonai ügyekről van szó. Ő valószínűleg elmagyarázta az elnöknek, hogy komoly stratégiai hiba és arcvesztés lenne kivonulni, ezért Trump az azonnali távozást arra módosította, hogy majd egyszer eljönnek onnan az amerikai katonák, ha "adottak lesznek a felételek" - pontosan ugyanez volt az amerikai külügy álláspontja december 19. előtt is.