Többe kerül egy temetés, mint a havi átlagbér

Többe kerül egy temetés, mint a havi átlagbér

Öt év alatt a duplájára nőttek az árak. A Jobbik szerint viszont minden magyar embernek jár az ingyenes temetkezési hely.

Az elmúlt egy évben jelentősen nőttek a temetkezési költségek Magyarországon, akár koporsós, akár hamvasztásos temetést nézünk: az átlagárak 37 ezer és 27 500 forinttal emelkedtek, meghaladva az infláció mértékét - derül ki a Pénzcentrum cikkéből.

A koporsós és a hamvasztásos temetések árai gyakorlatilag megduplázódtak az elmúlt öt évben.

Ha egy éves távlatban nézzük 2023 szeptembere és 2024 szeptembere között a 37 ezer, illetve 27 500 forintot emelkedtek az átlagárak, ami bőven az infláció fölött van. 2024 szeptemberében 3,0%-kal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest, a temetések esetében ez 9, illetve 9,3%. Tehát temetési szolgáltatások majdnem az átlagos infláció háromszorosával drágultak meg egy év alatt.

Mint a KSH részletes adatbázisából kiderült: idén szeptemberben egy koporsós temetés országos átlagára 446 400 forintba került, egy évvel korábban még csak 409 310 forintot kellett érte átlagban fizetni.

Vagyis a 430 ezer forint körüli hivatalos magyar nettó átlagkereset már nem elég a temetés kifizetésére.

A hamvasztásos temetés átlagára idén szeptemberben 321 460 forint volt, egy évvel korábban még csak 293 940 forintba került.

Egyre súlyosabb a temetkezési szegénység, ami megnehezíti a rászorulók számára, hogy méltó módon búcsúzzanak szeretteiktől

- jegyzi meg a portál.

Akinek nincs pénze, az az önkormányzattól kérhet segítséget. Ilyenkor a település meghitelezi a temetés árát, amit a hagyatékból kell rendezni. Korábban háromféle önkormányzati szociális segély volt elérhető a rászorulók számára: ezek a temetési segély, az átmeneti segély és a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás voltak. Ez a három szociális segély típus egy ideje önkormányzati segély címen igényelhető, azonban ezeket a támogatásokat nem kötelező minden önkormányzatnak folyósítania – ez azt jelenti, hogy a település vagy kerület vezetősége dönti el, hogy jár-e ez a szociális segély az ott lakóknak, méltányossági alapon.

A személyi hitelek felhasználási céljai között gyakran szerepel a temetés finanszírozása is. Ennek fő oka minden bizonnyal az, hogy a magyarok jelentős részének nincs akkora megtakarítása, hogy egy váratlan helyzetben zsebből ki tudjon fizetni egy nagyobb összeget:400 - 500 ezer forintot.

Közben idén végleg lemondott a kormány az évek óta tologatott szociális temetkezési törvényről, amely szerint az állam a rászorulóknak ingyenesen biztosított volna sírhelyet és koporsót vagy urnát, de az elhunyt rokonának közre kellett volna működnie a halott temetésre való előkészítésében, a sír kiásásában, visszahantolásában.

Mindenkinek alanyi jogon járhatna

A Jobbik októberben ingyenes temetkezési helyet biztosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlésben.

A kezdeményezés szerint földbe temetkezés esetén a temetési hely illetékmentesen és mindenféle járulék megfizetése nélkül járna minden magyar embernek.

A javaslat értelmében minden temetőt fenntartó, egyházi vagy önkormányzati intézmény megkapná az államtól alanyi jogon a teljes temetési költséghez tartozó normatív támogatást.