Akik tisztában vannak az európai parlamenti választás tétjével, azokat talán már „nem beszéli le” Török Gábor, hogy elmenjenek szavazni vasárnap. A bizonytalanoknak azonban nem tanácsos elolvasni a politológus legújabb elemzését.
Török Gábor szerint ugyanis a 2019-es EP-választás előtt a korábbiaknál „világosabban lehet látni”, hogy Magyarország politikai értelemben sziget lett az Európai Unióban, és nincs még egy ország, ahol ennyire „lefutott, belpolitikai értelemben szinte tétnélküli lenne a választás”, illetve ahol „akkora fölénnyel nyerne a győztes, mint ahogy itt fog”. A politológus úgy véli, aszimmetrikus verseny jött létre a magyar politikában,
„ahol a kormányon lévők politikai tehetségben, tudásban, kommunikációban és – ma már leginkább - erőforrásokban fényévekkel előznék riválisaikat.”
A blogján a jelenlegi politikai viszonyok kapcsán azt írta, hogy mára a centrális erőtér megingott, a Jobbik mérséklődése és a Fidesz radikalizálódása a kétosztatúság felé lökte vissza a magyar politikát, amit tovább erősített az ellenzéken belül - az együttműködés irányába - elindult lélektani és stratégiai változás.
Ugyanakkor a centrális erőtér megroppanása nem ingatta meg a Fidesz hatalmát. Török Gábor szerint azért nem, mert a helyén létrejött egy aszimmetrikus erőtér, amelyben bár visszaállt a magyar politika korábbi kétosztatúsága, de teljesen más módon, mint amikor a kétezres években kvázi-kétpártrendszerként lehetett beszélni a hazai pártrendszerről.
Mostanra a helyzet annyiban változott, hogy
„a kormányoldal egységes, professzionális és eszközökben gazdag, az ellenzék széttagolt, amatőr és jelentős részben eszköztelen”.
Török Gábor úgy látja: hiába áll nagyjából ugyanannyi választó a kormány oldalán és ellene,
„ez az egyre erősebb aszimmetria az Európai Unió legerősebb és legstabilabb hatalmi rendszerét eredményezi”.
Éppen ezért az a véleménye, hogy a vasárnapi választásnak ebben a környezetben „valójában minimális belpolitikai tétje van”. Elemző írásában hozzátette: a Fidesz elsöprő győzelmet fog aratni, még az sem lehetetlen, hogy az unióban a legnagyobbat. Szerinte meglepetést csak az jelentene, ha a Fidesz nem szerezne abszolút többséget, azaz – mint a tavalyi parlamenti választáson - nem lépné át az 50 százalékot, ebben viszont majd fontos szerepet játszik a mozgósítás. Igaz, ebben a kérdésben sem lelkesített a politológus, mert azt írta: nehéz elképzelni, hogy ebben ne az erőforrások (pénz, paripa, fegyver) tekintetében brutális fölényben lévő kormányoldal teljesítsen a legjobban.
„A tétnélküliség azonban nem jelenti azt, hogy a választásnak ne lennének következményei”
- fogalmazott. Rámutatott, hogy miután az ellenzéki pártok a maguk kis meccseit most vasárnap is le fogják játszani, a választási eredmények hatására lesznek majd olyanok, akik erősödnek és olyanok is, akiknek a belső helyzete gyengül.
Török Gábor az előrejelzések alapján úgy véli, előbbire leginkább a DK-nak és – ha átlépi az öt százalékot – a Momentumnak van esélye. Utóbbira szerinte a Jobbik, az MSZP és az LMP pályázik. Kifejtette, hogy a Jobbiknál és az MSZP-nél fontos lehet az egymáshoz viszonyított helyzetük („legerősebb” ellenzéki párt), az LMP-nél pedig a küszöb átlépése a választóvonal.
Az EP-választáson nemet mondhatunk a magyar érdekek leváltására
Napi jegyzet - Nem kell már sokat aludni ahhoz, hogy május 26-án vasárnap Magyarország jövőjéről szavazhassunk. Ez egyben alkalom lesz arra is, hogy piros lapot adhassunk az Orbán-kormánynak, ami a „nagy szabadságharcában" lassan minden hidat feléget maga mögött, elszigetelve hazánkat az Európai Unióban.