Az Alfahíren is beszámoltunk arról, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter néhány orosz energiaipari oligarchával történt moszkvai egyeztetés után bejelentette, hogy hazánk halasztott részletfizetést kért és kapott a Gazpromtól.
Az ugyanakkor továbbra sem derült ki, hogy ezt miért kérte az Orbán-kormány Vlagyimir Putyintól, hiszen korábban pont arról szólt a kormánykommunikáció, hogy alacsonyabb áron állapodtak meg tizenöt évre az oroszokkal, mint az előző hosszú távú szerződés ára volt, illetve "megteremtették annak lehetőségét, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül
a magyar fogyasztók számára ne növekedjen a gáz ára."
Gyöngyösi Márton, a Jobbik elnöke, EP-képviselője a hír kapcsán arra figyelmeztetett, hogy valószínűsíthetően komoly gazdasági gondokkal küszködik a kormányzat, és Moszkva azzal zsarolja Orbán Viktort, hogyha nem az ő érdekében politizál, teljes árat kér az energiahordozókért - ezzel bedöntve az országot.
Holoda Attila: nincs elég pénze a kormánynak, ezért kell részben hitelből "lízingelni" az orosz gázt
Mint megírtuk, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában jártakor szerda este azt közölte, a Gazprom vezérigazgatója megerősítette hosszú távú elkötelezettségét a Török Áramlat működtetése és a magyarországi szállítások fenntartása mellett, csütörtökön pedig kiderült, hogy aláírták a kedvezőbb, halasztott fizetésről szóló szerződést az orosz óriáscéggel.
Az igazság kiderítése érdekében Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője írásban fordult Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterhez, többek között annak érdekében, hogy kiderüljön:
- Átverte-e a magyar felet a Gazprom, hogy az ígéretekkel szemben mégis nőtt a magyar fogyasztók számára a gázár?
- Meg tudja erősíteni a Bloomberg értesüléseit a megállapodás részleteivel kapcsolatban?
- Valóban 3,5 százalékos kamatban állapodtak meg, mintegy 1,9 milliárd forintos ellenérték tekintetében?
Egyszerűen nem árult el semmit. Az írásbeli válaszában a tárcavezető egy kicsit brüsszelezett, elmúltnyolcévezett. Annyi "konkrétumot" árult el, hogy "a bizonytalanságokkal teli energia-veszélyhelyzet idején Magyarország ellátásbiztonságát a 2021. szeptemberében megkötött hosszú távú gázszerződés és az azóta a Gazprom által biztosított többlet gázmennyiségek egyértelműen garantálják".
Ahogy a régi mondás tartja, ami a Kremlben történt, az a Kremlben maradt.