Tüntetés a korrupció ellen

Ki ne szeretne brazil politikus lennni? Valószínűleg ez a legjobb állás a világon.

A rendőrség szerint az ország száz városában összesen mintegy 585 ezren vettek részt a tiltakozó menetekben. A legnagyobb megmozdulás Sao Paulóban, az ország gazdasági fővárosában volt.
 
A demonstrálók a Dilma Rousseff elnök vezette kormány politikáját és korruptságát bíráló transzparensekkel vonultak fel - Sao Paulóban a rendőrség szerint mintegy 275 ezren. A helyi szervezők ugyanakkor 600 ezer részvevőről beszéltek.
 
Rio de Janeiróban csak két kisebb tüntetés volt, a médiajelentések szerint mintegy tízezer ember részvételével. A főváros Brazíliavárosban több mint 25 ezren adtak hangot elégedetlenségüknek.
 
Egy hónapja, március 15-én 1,7 millióan vettek részt a kormányellenes tüntetésekben.
 
A vasárnapi tüntetések részvevői mindenekelőtt a gyorsuló infláció és a növekvő energiaárak elen tiltakoztak. Emellett ismét hangot adtak a Petrobras állami olajcég korrupciós botránya miatti felhábrodásuknak is.
 
A brazil ügyészség két tucat vállalkozást, mindenekelőtt nagy építőipari cégeket gyanúsított meg azzal, hogy kenőpénzt fizettek a Petrobras közvetítésével, kedvező állami megrendelésekért cserében. A hatalmas összegű kenőpénzekből pedig a kormányon lévő baloldali Munkáspárt (PT) politikusai és képviselői is jócskán részesültek, így már több tucatnyi jelenleg is aktív, illetve egykori honatya ellen indult eljárás.
 
Rousseff elnök ellen nem emeltek vádat, és nem is nyomoznak ellene, noha a visszaélések nagy része idején, 2003 és 2010 között ő volt a Petrobras igazgatótanácsának elnöke. Az államfő azt állítja, ő maga nem követett el semmilyen visszaélést, a márciusi kormányellenes megmozdulásokat látva azonban nem maradt tétlen, és bejelentette: átfogó korrupcióellenes csomagot terjeszt a kongresszus elé.