Február 24-én Oroszország teljes körű támadást indított Ukrajna ellen, miután különleges katonai művelet végrehajtását rendelte el Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Azóta a hetek óta tartó háborúban:
- Az ukránok nem teszik le a fegyvert, egyre több civil csatlakozik a sereghez.
- A NATO új harccsoportokat telepít Magyarországra, Bulgáriába, Romániába és Szlovákiába, hogy megerősítse a szövetség keleti régiójának védelmét.
- Az ukrán és orosz gabonaexport kiesése az egész világot súlyosan érinti majd, mert 30 százalékát adja a világ búzaellátásának. Ez elsősorban Afrikára és a Közel-Keletre lesz majd hatással, de érinteni fogja Európa Ukrajnához közeli részeit is – jelentette ki Janusz Wojciechowski mezőgazdasági és vidékfejlesztési uniós biztos szerdán.
- A New York Times jelentése szerint a Fehér Ház csendben összeállított egy nemzetbiztonsági tisztviselőkből álló csapatot, hogy felvázolják a forgatókönyveket arról, hogyan reagáljon az Egyesült Államok és szövetségesei, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök használja a vegyi, biológiai vagy nukleáris fegyvereinek készleteit.
- Ukrajna fokozza a nyomást az orosz erőkre Kijevtől északkeletre, miközben sikeres ellentámadásokat hajt végre az orosz állások ellen a főváros szélén lévő városokban.
- Legkevesebb 300 ember halt meg a mariupoli drámaszínház elleni március 16-i orosz bombázásban a Guardian forrásai szerint.
- Joe Biden amerikai elnök kétnapos varsói látogatást tett.
- Kijev szerint a nemzetközi közösség nem ismerné el Luhanszk Oroszországhoz csatlakozásáról szóló népszavazást.
- A brit védelmi minisztérium hétfő reggel közölte, az oroszoknál folyamatosak a logisztikai hiányosságok.
- Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök akkor találkozhat, ha közeledik a két fél álláspontja a kulcsfontosságú kérdéseket illetően – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a szerb sajtónak hétfőn Moszkvában. Lavrov azt is elmondta, hogy az orosz–ukrán tárgyalások kedden Isztambulban folytatódnak – bár korábban még hétfői időpontról jelentek meg hírek.