Orosz-ukrán válság: Johnson és Biden szerint van még mód a diplomáciai megoldásra

Orosz-ukrán válság: Johnson és Biden szerint van még mód a diplomáciai megoldásra

Van még mód az ukrajnai válság diplomáciai megoldására - állapította meg hétfői telefonos egyeztetésén Boris Johnson brit kormányfő és Joe Biden amerikai elnök. A két vezető fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy az európai országok csökkentsék függésüket az orosz földgázszállításoktól.

A Downing Street hétfő esti beszámolója szerint Johnson és Biden tájékoztatta egymást a világ más országainak vezetőivel tartott legutóbbi megbeszéléseiről.

Ukrajna találkozót sürget az oroszokkal

Az ukrán külügyminiszter, Dmitro Kuleba az "átláthatóság" miatt találkozóra hívta az orosz vezetést - írja a 444.hu a BBC-re hivatkozva. Dmitro szeretné, ha ez két napon belül megvalósulna, amire az EBESZ szervezete és az annak keretében az európai országok által 1990-ben aláírt bécsi dokumentum adhat okot.

Az MTI tudósításában azt írja, a brit miniszterelnök és az amerikai elnök a londoni kormányfői hivatal szóvivőjének megfogalmazása szerint egyetértett abban, hogy

továbbra is van döntő fontosságú mozgástér a diplomáciai erőfeszítések folytatásához és ahhoz, hogy Oroszország "visszalépjen az Ukrajnával szembeni fenyegetéseitől".

Moszkvai beszámolók szerint hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is úgy nyilatkozott Vlagyimir Putyin elnöknek tartott tájékoztatóján, hogy a tárgyalási lehetőségek távolról sem merültek még ki, és jóllehet e tárgyalásokat nyilván nem lehet a végtelenségig elhúzni, ő azonban a folytatást, sőt az erőfeszítések fokozását javasolja.

A G7 újabb súlyos gazdasági szankciókkal sújtaná Oroszországot, ha megtámadja Ukrajnát

A világ legfejlettebb iparosodott országait tömörítő G7-csoport kész újabb súlyos gazdasági szankciókat bevezetni Oroszország ellen, ha megtámadná Ukrajnát - jelentették be hétfőn közleményben az országcsoport pénzügyminiszterei. A G7-országok pénzügyminiszterei szerint súlyos aggodalomra ad okot, hogy Oroszország haderőt vont össze az ukrán határ mentén, és ha ezt Ukrajna katonai megszállása követné, amitől a Nyugat tart, akkor annak "gyors, összehangolt és erőteljes" következménye lenne Oroszországra nézve - számolt be az MTI.

A Downing Street illetékese szerint

Johnson és Biden hangsúlyozta hétfői megbeszélésén, hogy bármiféle további orosz behatolás Ukrajna területére elhúzódó válságot jelentene Oroszország számára, és ez a válság Oroszországnak és az egész világnak kiterjedt károkat okozna.

A két vezető egyetértett abban is, hogy a nyugati szövetségeseknek egységesnek kell maradniuk az orosz fenyegetésekkel szemben, beleértve jelentős szankciócsomag bevezetését arra az esetre, ha az orosz agresszió eszkalálódna - közölte a kétoldalú megbeszélésről beszámolva Johnson szóvivője.

Az ukrán légitársaság külföldre menekíti egyes repülőgépeit az orosz támadás veszélye miatt

Az Ukraine International Airlines (UIA) ukrán légitársaság külföldre menekítette egyes repülőgépeit egy esetleges orosz támadás veszélye miatt. A kijevi székhelyű vállalat külföldi hírügynökségeknek eljuttatott nyilatkozatában egyebek között azzal indokolta a lépést, hogy a biztosítótársaságok megszüntették egyes járatainak biztosítását az ukrán légtérben - adta hírül az MTI.

Boris Johnson és Joe Biden hangsúlyozta annak szükségességét is, hogy az európai országok csökkentsék függésüket az orosz földgázszállításoktól, mivel ez minden egyéb intézkedésnél nagyobb mértékben érintené Oroszország központi stratégiai érdekeit.

Johnson elnökletével kedden összeül a brit kormány különleges fejlemények idején összehívott, az adott helyzetnek megfelelően változó összetételű tanácskozó testülete (COBRA), hogy megvitassa a legutóbbi ukrajnai történéseket.