A washingtoni külügyminisztérium hétfőn közleményben jelezte, mennyire nem ért egyet az Egyesült Államok a Fidesz civil szervezeteket érintő törvényével, szúrta ki a 444.
A közleményben ezt írják:
"Az Amerikai Egyesült Államokat aggodalommal tölti el, hogy Magyarország parlamnentje olyan törvényt fogadott el, amely igazságtalan terhekkel sújtja a a civil társadalmat, amely a korrupció ellen küzd és a szabadságjogokat védelmezi.
Azzal, hogy a külföldi támogatásban részesülő szervezeteket a magyar társadalom érdekeinek ellenlábásainak állítja be, a törvény gyengíti a magyarok képességét, hogy gondjaikat jogszerű és demokratikus módon kezeljék.
Ha a törvény hatályba lép, azzal Magyarország egy újabb lépéssel távolodik el az EU és a NATO értékei melletti elkötelezettségétől."
A közleményben írtakra reagált a Kormányszóvivői Iroda. Szerintük az amerikai külügyminisztériumot sajnos megtévesztették, és az Egyesült Államokban a "Soros-szervezetek" soha nem csinálhatnák azt, amit Európában.
A kormány szerint ha hiteles képpel rendelkeznének a már kihirdetett törvényről, akkor tudnák, hogy a magyar törvény éppen amerikai mintára - a FARA-törvény, azaz a külföldi ügynökök regisztrációjáról szóló törvény (Foreign Agents Registration Act) alapján - született, de "jóval enyhébb" annál.
Közölték: szeretnék, ha mindenkinek látható lenne, hogy melyek azok a szervezetek, amelyek "külföldi pénzekből és idegen érdekeknek megfelelően" próbálják befolyásolni a magyar közéletet és a magyar bevándorláspolitikát.
Bedobták a legsúlyosabb érvet is: a törvény megalkotását "a magyar emberek elsöprő támogatása kíséri", a nemzeti konzultáción a válaszadók 99 százaléka támogatta elfogadását.